Development - en to fr translation catalogue (1408 entries)

en: It&#8217;s a great time to use BuddyPress! With a focus on speed, admin tools, and developer enhancements, %s is our leanest and most powerful version yet.
fr: C'est le moment d'utiliser BuddyPress ! Avec sa vitesse de traitement, de nouveaux outils d'administration et de nombreuses additions pour les développeurs, BuddyPress %s est à ce jour la version la plus légère et la plus puissante jamais réalisée.

en: Thanks for updating! With a focus on speed, admin tools, and developer enhancements, BuddyPress %s is our leanest and most powerful version yet.
fr: Merci pour cette mise à jour ! Avec sa vitesse de traitement, de nouveaux outils d'administration et de nombreuses additions pour les développeurs, BuddyPress %s est à ce jour la version la plus légère et la plus puissante jamais réalisée.

en: Performance Improvements
fr: Améliorations des performances

en: Whether your community has tens of members or tens of thousands, we think the performance improvements in BuddyPress 2.0 will knock your socks off. We&#8217;ve slashed our memory footprint and query overhead across the board, with a special focus on the Activity and Members components.
fr: Que votre communauté compte une dizaine, une centaine ou plusieurs milliers de membres, nous pensons que les améliorations de performances de BuddyPress 2.0 vont vous étonner. Nous avons considérablement réduit les accès mémoire et les durées des requêtes, avec une attention toute particulière pour les composants Activités et Membres

en: New Administrative Tools
fr: De nouveaux outils d'administration

en: Extended Profiles in Admin
fr: Profils étendus dans l'administration

en: Site administrators can edit members&#8217; xProfile data at Dashboard > Users > Extended Profiles.
fr: Les administrateurs du site peuvent modifier le contenu des champs xProfile d'un membre depuis le Tableau de Bord > Utilisateurs > Profils &Eacute;tendus

en: Registration Management
fr: Gestion des enregistrements

en: Perform common tasks with pending signups - including resending activation emails and manually activating accounts - on the new Pending tab of Dashboard > Users.
fr: Effectuez les tâches courantes sur les enregistrement en attente - y compris la réexpédition du mail d'activation de compte - depuis l'onglet En attente du Tableau de Bord > Utilisateurs.

en: BuddyPress Repair Tools
fr: Outils de réparation de BuddyPress

en: Dashboard > Tools > BuddyPress contains a number of tools for correcting data that occasionally gets out of sync on BP installs.
fr: Tableau de Bord > Outils > BuddyPress contient un certain nombre d'outils qui permettent de corriger des données pouvant occasionnellement se désynchroniser sur une intallation BP.

en: Mark Spammers in Admin
fr: Marquer les spammeurs en admin

en: Admins on non-Multisite installations can now perform spam actions from Dashboard > Users > All Users.
fr: Les administrateurs d'intallations non multisites peuvent désormais gérer le spam depuis le Tableau de Bord > Utilisateurs > Tous les utilisateurs.

en: A More Dynamic Activity Stream
fr: Un flux d'activités plus dynamique

en: Spend a lot of time viewing the activity stream? BuddyPress 2.0 automatically lets you know when new items are waiting to be loaded.
fr: Vous passez beaucoup trop de temps à lire le fil d'activité ? BuddyPress 2.0 vous informe automatiquement des nouveaux items en attente de chargement.

en: The activity stream is better integrated with blog posts, too. Comment on a blog post, and an activity item is posted. Comment on a blog-related activity item, and a blog comment is posted. No more worrying about fractured conversations.
fr: Le fil d'activités est aussi mieux intégré avec les articles de blogs. Un commentaire sur un article déclenche aussitôt la publication d'une activité. Un commentaire sur cette activité déclenchera aussitôt la publication de celui-ci sur l'article. Grâce à cette réciprocité, vous n'aurez plus à craindre les conversations fractionnées.

en: We&#8217;ve also reworked the way that phrases like "Boone posted an update" are handled, so that they&#8217;re always up-to-date and always translatable.
fr: Nous avons aussi retravaillé la manière dont des phrases comme "Boone a publié une mise à jour" sont traitées, de sorte que celles-ci soient toujours à jour et traduisibles en permanence.

en: Developer Tools
fr: Outils pour les développeurs

en: BuddyPress 2.0 is full of new and improved tools for the theme and plugin developer. A few highlights:
fr: BuddyPress 2.0 est truffé d'améliorations et de nouveaux outils à l'attention des développeurs de thèmes ou de plugins. En voici quelques-uns:

en: The <code>BP_XProfile_Field_Type</code> class makes it a breeze to create new xProfile field types with custom display callbacks, validation, and more.
fr: La classe <code>BP_XProfile_Field_Type</code> permet de créer très facilement de nouveaux types de champs xprofile avec des affichages personnalisés, validation et plus encore.

en: Major improvements have taken place with respect to object caching throughout BuddyPress. If you use Memcached, APC, or some other persistent object caching backend on your BuddyPress site, you should notice huge performance boosts.
fr: Des améliorations majeures ont été apportées à la mise en cache d'objets à travers BuddyPress. Si vous utilisez Memcache, APC ou un autre terminal de mise en cache en backend sur votre site, vous constaterez d'énormes progrés sur les performances.

en: Our internal metadata libraries have been rewritten to use WP&#8217;s <code>add_metadata()</code>, <code>update_metadata()</code>, and so on. This means greater consistency and parity between the components when storing and retrieving BuddyPress metadata.
fr: Les librairies internes de métadonnées ont été réécrites pour pouvoir utiliser <code>add_metadata()</code>, <code>update_metadata()</code> et ainsi de suite de WP. Cela signifie une consistence et une parité accrue entre les composants lors de l'enregistrement ou du retrait des métadonnées de BuddyPress.

[ctx: xprofile field type]
en: Date Selector
fr: Sélecteur de date

[ctx: xprofile field type category]
en: Multi Fields
fr: Champ multiple

[ctx: xprofile field type]
en: Checkboxes
fr: Case à cocher

[ctx: xprofile field type category]
en: Other
fr: Autre

en: This field type require at least one option. Please add options below.
fr: Un champ de type "case à cocher" nécessite au moins une option. Veuillez en ajouter une ci-dessous.

[ctx: xprofile field type category]
en: Single Fields
fr: Champ simple

en: This field can be seen by: <span class="%s">%s</span>
fr: Ce champ peut être vu par: <span class="%s">%s</span>

en: You can reorder the list of your pending accounts by clicking on the Username, Email or Registered column headers.
fr: En cliquant sur le pseudonyme, l&#39;adresse mail ou la date d&#39;inscription vous pouvez réorganiser la liste des comptes placés en attente.

en: Using the search form, you can find pending accounts more easily. The Username and Email fields will be included in the search.
fr: Utilisez le formulaire de recherche pour retrouver plus facilement les comptes en attente. Pseudonymes et adresses mail seront inclus dans la recherche.

en: If you have not received an email yet, <a href="%s">click here to resend it</a>.
fr: Si vous n'avez toujous pas reçu de mail, <a href="%s">cliquez ici pour vous le faire réexpédier.</a>

en: <strong>ERROR</strong>: Your account has already been activated.
fr: <strong>ERREUR</strong>: votre compte est déjà activé.

en: Activation email resent!  Please check your inbox or spam folder.
fr: Mail d'activation réexpédié ! Surveillez votre boîte de réception ou le dossier de spam.

en: %s sent you a new private message
fr: %s vous a envoyé un message privé

en: You have %d new private messages
fr: Vous avez %d nouveaux messages privés

[ctx: xprofile field type]
en: Radio Buttons
fr: Bouton radio

[ctx: xprofile field type]
en: Multi Select Box
fr: Sélecteur multiple

[ctx: xprofile field type]
en: Drop Down Select Box
fr: Sélecteur déroulant

[ctx: xprofile field type]
en: Multi-line Text Area
fr: Zone de texte multilignes

[ctx: xprofile field type]
en: Text Box
fr: Champ texte

[ctx: xprofile field type]
en: Number
fr: Numérique

en: User removed from spam.
fr: Ne plus considérer comme spammeur

en: Unregistered action - %s
fr: Action non enregistrée - %s

en: Replies are disabled for this activity item
fr: Les commentaires pour cette activité sont fermés.

en: Replies disabled
fr: Réponses désactivées

en: Core Team
fr: Equipe de développement

en: Core Developer
fr: Développeurs Core

en: Navigator
fr: Navigateur

en: Contributors to BuddyPress 2.0
fr: Contributeurs de BuddyPress 2.0

en: Viewing requests %1$s to %2$s (of %3$s request) | Viewing request %1$s to %2$s (of %3$s requests)
fr[0]: Requête %1$s à %2$s (sur %3$s)
fr[1]: Requêtes %1$s à %2$s (sur %3$s)

en: Edit settings
fr: Modifier les paramètres

en: Registration is disabled. %s
fr: L&#39;enregistrement est désactivé. %s

en: Extended Profile
fr: Profil étendu

[ctx: signup users]
en: Pending <span class="count">(%s)</span>
fr: En attente:  <span class="count">%s</span>

en: Repair user "last activity" data
fr: Réparer les données des "dernières activités" de l&#39;utilisateur

en: Determining last activity dates for each user&hellip; %s
fr: Recherche des dates de la dernière activité de chaque utilisateur&hellip; %s

en: Search Pending Accounts
fr: Rechercher parmi les comptes en attente

en: %s&#8217;s profile was updated
fr: Le profil de %s a été mis à jour.

en: Could not create user
fr: L&#39;utilisateur n&#39;a pas pu être créé.

en: Last Sent
fr: Dernier envoi

en: # Times Emailed
fr: Nbre d&#39;envois

[ctx: Pending signup action]
en: Activate
fr: Activer

[ctx: Pending signup action]
en: Email
fr: E-mail

en: No pending accounts found.
fr: Aucun compte en attente n&#39;a été trouvé.

en: Manage Signups
fr: Gestion des inscriptions

[ctx: Pending Accounts per page (screen options)]
en: Pending Accounts
fr: Comptes en attente

en: This is the admininistration screen for pending accounts on your site.
fr: Vous êtes sur l&#39;écran d&#39;administration des comptes mis en attente sur votre site.

en: From the screen options, you can customize the displayed columns and the pagination of this screen.
fr: Depuis les options d&#39;écran, vous pouvez personnaliser l&#39;affichage des colonnes et la pagination des résultats sur cet écran.

en: Hovering over a row in the pending accounts list will display action links that allow you to manage pending accounts. You can perform the following actions:
fr: Les actions que vous pouvez effectuer sur les comptes en attente apparaissent lors du survol de la liste à l&#39;aide de votre souris. Vous pouvez mener les actions suivantes:

en: "Email" takes you to the confirmation screen before being able to send the activation link to the desired pending account. You can only send the activation email once per day.
fr: "Email" vous dirigera sur l&#39;écran de confirmation d&#39;expédition du lien d&#39;activation au détenteur du compte en attente. Vous ne pouvez envoyer ce mail qu'une fois par jour.

en: "Delete" allows you to delete a pending account from your site. You will be asked to confirm this deletion.
fr: "Supprimer"  vous permet de supprimer un compte en attente sur votre site. Vous devrez confirmer cette suppression.

en: By clicking on a Username you will be able to activate a pending account from the confirmation screen.
fr: En cliquant sur le pseudonyme, vous pouvez activer un compte en attente depuis l&#39;écran de confirmation.

en: Bulk actions allow you to perform these 3 actions for the selected rows.
fr: L&#39;action groupée vous permet de réaliser ces 3 actions sur la rangée sélectionnée.

[ctx: signup resent]
en: %s activation email successfully sent!  | %s activation emails successfully sent!
fr[0]: %s mail d&#39;activation a été correctement envoyé !
fr[1]: %s mails d&#39;activations ont été correctement envoyés !

[ctx: signup notsent]
en: %s activation email was not sent. | %s activation emails were not sent.
fr[0]: %s mail d&#39;activation n&#39;a pas été envoyé.
fr[1]: %s mails d&#39;activation n&#39;ont pas été envoyés.

[ctx: signup resent]
en: %s account successfully activated!  | %s accounts successfully activated!
fr[0]: %s compte a été correctement activé.
fr[1]: %s comptes ont été correctement activés.

[ctx: signup notsent]
en: %s account was not activated. | %s accounts were not activated.
fr[0]: %s compte n&#39;a pas été activé.
fr[1]: %s comptes n&#39;ont pas été activés.

[ctx: signup deleted]
en: %s sign-up successfully deleted! | %s sign-ups successfully deleted!
fr[0]: %s inscription a été correctement supprimée !
fr[1]: %s inscriptions ont été correctement effacées !

[ctx: signup notdeleted]
en: %s sign-up was not deleted. | %s sign-ups were not deleted.
fr[0]: %s inscription n'a pas été supprimée.
fr[1]: %s inscriptions n'ont pas été supprimées.

en: There was a problem sending the activation emails, please try again.
fr: Une erreur s'est produite pendant l'envoi du mail d'activation. Veuillez recommencer.

en: There was a problem activating accounts, please try again.
fr: Une erreur s'est produite pendant l'activation des comptes. Veuillez recommencer.

en: There was a problem deleting sign-ups, please try again.
fr: Une erreur s'est produite pendant la suppression des inscriptions. Veuillez recommencer.

en: Delete Pending Accounts
fr: Suppression des comptes en attente

en: You are about to delete the following account: | You are about to delete the following accounts:
fr[0]: Vous êtes sur le point de supprimer le compte suivant:
fr[1]: Vous êtes sur le point de supprimer les comptes suivants:

en: Activate Pending Accounts
fr: Activation des comptes en attente

en: You are about to activate the following account: | You are about to activate the following accounts:
fr[0]: Vous êtes sur le point d'activer le compte suivant:
fr[1]: Vous êtes sur le point d'activer les comptes suivants:

en: Resend Activation Emails
fr: Réexpédier les mails d&#39;activation

en: You are about to resend an activation email to the following account: | You are about to resend activation emails to the following accounts:
fr[0]: Vous êtes sur le point de réexpédier un mail d'activation au compte suivant:
fr[1]: Vous êtes sur le point de réexpédier un mail d'activation aux comptes suivants:

en: Last notified: %s
fr: Dernière notification: %s

en: (less than 24 hours ago)
fr: (il y a moins de 24 heures)

en: Confirm
fr: Confirmez

en: <strong>ERROR</strong>: Couldn&#8217;t register you. Please contact the <a href="mailto:%s">webmaster</a>.
fr: <strong>ERREUR</strong>: Impossible de vous enregistrer... veuillez contacter le <a href="mailto:%s">webmaster</a> !

en: the sign-up has already been activated.
fr: l&#39;inscription a déjà été activée.

en: Invalid activation key.
fr: La clé d&#39;activation est invalide.

en: The user is already active.
fr: Cet utilisateur est déjà activé.

en: The site is already active.
fr: Ce site est déjà activé.

en: That username is already activated.
fr: Ce pseudonyme est déjà activé.

en: Available Tools
fr: Outils disponibles

en: Counting the number of groups for each user&hellip; %s
fr: Comptage du nombre de groupes de chaque utilisateur&hellip; %s

en: Counting the number of active members on the site&hellip; %s
fr: Comptage du nombre de membres actifs sur le site&hellip; %s

[ctx: buddypress tools intro]
en: Use the %s to repair these relationships.
fr: Utilisez %s pour réparer ces relations

en: BuddyPress Tools
fr: Outils BuddyPress

en: BuddyPress keeps track of various relationships between users, groups, and activity items. Occasionally these relationships become out of sync, most often after an import, update, or migration.
fr: BuddyPress conserve les traces des relations de données entre utilisateurs, groupes et fils d'activités. Il peut arriver occasionnellement que ces relations se désynchronisent, le plus souvent après une importation, une mise à jour ou une migration.

en: Use the tools below to manually recalculate these relationships.
fr: Utilisez les outils ci-dessous pour recalculer manuellement les relations.

en: Some of these tools create substantial database overhead. Avoid running more than one repair job at a time.
fr: Certains de ces outils sollicitent fortement la base de données. Evitez de lancer plusieurs réparations en même temps.

en: Data to Repair:
fr: Données à réparer:

en: Repair Items
fr: Réparer

en: Count total members
fr: Compter le total des membres

en: Count friends for each user
fr: Comptez les amis de chaque utilisateur

en: Count groups for each user
fr: Compter les groupes de chaque utilisateur

en: Counting the number of friends for each user&hellip; %s
fr: Comptage du nombre d&#39;amis de chaque utilisateur&hellip; %s

en: Invite successfully removed
fr: L&#39;invitation a été correctement supprimée.

en: There was an error removing the invite
fr: Une erreur s'est produite pendant la suppression de l&#39;invitation.

en: You are not allowed to send or remove invites
fr: Vous n'avez pas les droits suffisants pour envoyer ou supprimer des invitations.

en: The member requested to join the group
fr: Ce membre demande son adhésion au groupe

[ctx: component directory title]
en: Groups
fr: Groupes

[ctx: component directory title]
en: Members
fr: Membres

[ctx: component directory title]
en: Directory
fr: Répertoire

[ctx: component directory title]
en: Sitewide Activity
fr: Activité de tout le site

en: This activity item has a type (%s) that is not registered using bp_activity_set_action(), so no label is available.
fr: Cet élément d&#39;activité présente un type (%s) qui n&#39;a pas été enregistré à l&#39;aide de bp_activity_set_action(); par conséquent aucune étiquette n&#39;est disponible.

en: Viewing invitation %1$s to %2$s (of %3$s invitation) | Viewing invitation %1$s to %2$s (of %3$s invitations)
fr[0]: Invitation %1$s &agrave; %2$s (sur %3$s)
fr[1]: Invitations %1$s &agrave; %2$s (sur %3$s)

en: Profile Updates
fr: Mise à jour des profils

en: Visibility
fr: Visibilité

en: Your profile settings have been saved.
fr: Les réglages de votre profil ont été sauvegardés.

en: This member's profile settings have been saved.
fr: Les réglages du profil de ce membre ont été sauvegardés.

en: This field's visibility cannot be changed.
fr: La visibilité de ce champ ne peut pas être modifiée.

en: Load Newest
fr: Charger la plus récente

en: Automatically check for new items while viewing the activity stream
fr: Vérification automatique de nouveaux items pendant la consultation du fil d&#39;activité

en: Activity auto-refresh
fr: Auto-rafraîchissement de l'activité

en: Oldest
fr: La plus ancienne

en: User last_activity data is no longer stored in usermeta. Use bp_get_user_last_activity() instead.
fr: Les données relatives à last_activity de l&#39;utilisateur ne sont plus stockées dans usermeta. Veuillez utiliser bp_get_user_last_activity() à la place.

en: User last_activity data is no longer stored in usermeta. Use bp_update_user_last_activity() instead.
fr: Les données relatives à last_activity de l&#39;utilisateur ne sont plus stockées dans usermeta. Veuillez utiliser bp_get_user_last_activity() à la place.

en: In the main column, you can edit the fields of the user&#39;s extended profile.
fr: Depuis la colonne principale, vous pouvez modifier les champs étendus des profils utilisateurs.

en: In the right-hand column, you can update the user&#39;s status, delete the user&#39;s avatar, and view recent statistics.
fr: Depuis la colonne de droite, vous pouvez mettre à jour les status des utilisateurs, supprimer l&#39;avatar des utilisateurs et consulter les dernières statistiques.

en: User account has not yet been activated
fr: Le compte de l&#39;utilisateur n&#39;a pas encore été activé

en: %s has been marked as a spammer. All BuddyPress data associated with the user has been removed
fr: %s a été signalé comme spammeur, les données BuddyPress associées à cet utilisateur ont été retirées.

en: %s site | %s sites
fr[0]: % site
fr[1]: %s sites

en: %s friend | %s friends
fr[0]: %s ami
fr[1]: %s amis

en: %s group | %s groups
fr[0]: %s groupe
fr[1]: %s groupes

en: Only the group creator may continue editing this group.
fr: Seul le créateur du groupe peut continuer à modifier ce groupe.

en: No users were found
fr: Aucun membre n'a été trouvé !

en: This is the admin view of a user&#39;s profile.
fr: Aperçu d&#39;administration d&#39;un profil utilisateur

en: <a href="http://codex.buddypress.org/buddypress-site-administration/managing-user-profiles/">Managing Profiles</a>
fr: <a href="http://codex.buddypress.org/buddypress-site-administration/managing-user-profiles/">Gérer les profils</a> (en anglais)

[ctx: members user-admin edit screen]
en: Status
fr: Statut

en: Avatar was deleted successfully!
fr: Votre avatar a été supprimé avec succès.

en: Profile updated.
fr: Profil mis à jour.

en: User could not be removed as spammer.
fr: L'utilisateur n'a pas pu être retiré des spammeurs.

en: User could not be marked as spammer.
fr: L'utilisateur n'a pas pu être signalé comme spammeur

en: An error occured while trying to update the profile.
fr: Une erreur s'est produite pendant la mise à jour du profil.

en: &larr; Back to Users
fr: &larr; Revenir aux utilisateurs

en: Edit User
fr: Modifier

[ctx: user]
en: Add New
fr: Ajouter un nouveau

[ctx: user]
en: Add Existing
fr: Ajouter existant

en: No user found with this ID. <a href="%s">Go back and try again</a>.
fr: Aucun utilisateur portant cet ID n'a été trouvé. <a href="%s">Revenir en arrière et réessayer</a>.

en: View Profile
fr: Afficher le profil

en: Spammer
fr: Spammeur

en: Registered on: <strong>%1$s</strong>
fr: enregistré le <strong>%1$s</strong>

en: Update Profile
fr: Mettre le profil à jour

en: Last active: <strong>%1$s</strong>
fr: Dernière activité: <strong>%1$s</strong>

[ctx: xprofile user-admin edit screen]
en: User marked as a spammer
fr: Utilisateur signalé comme spammeur

en: Friends <span class="%s">%s</span>
fr: Amis <span class="%s">%s</span>

en: Groups <span class="%s">%s</span>
fr: Groupes <span class="%s">%s</span>

en: <a href="%s">&hellip;and lots more!</a>
fr: <a href="%s">&hellip; et bien plus encore !</a>

en: The following active BuddyPress Components do not have associated WordPress Pages: %2$s. <a href="%1$s">Repair</a>
fr: Les composants BuddyPress activés suivants ne sont pas associés à une page WordPress: %2s. <a href="%1$s">Réparer</a>

en: Each BuddyPress Component needs its own WordPress page. The following WordPress Pages have more than one component associated with them: %2$s. <a href="%1$s">Repair</a>
fr: Chaque composant BuddyPress nécessite sa propre page WordPress. Les pages WordPress suivantes ont actuellement plus d&#39;un composant associé: %2s.  <a href="%1$s">Réparer</a>

en: About BuddyPress
fr: A propos de BuddyPress

en: Global, personal, and group activity streams with threaded commenting, direct posting, favoriting, and @mentions, all with full RSS feed and email notification support.
fr: Rapports d'activité globale, personnelle et de groupe, avec commentaires imbriqués, publication directe, ajout de favoris et @mentions. Tous suivi par flux RSS et par alerte mail.

en: Everyone
fr: Tous

en: Only Me
fr: Moi uniquement

en: All Members
fr: Tous les membres

en: A dynamic list of recently active, popular, and newest Friends of the displayed member.  Widget is only shown when viewing a member profile.
fr: Une liste dynamique de membres récents, actifs et populaires. Le widget ne s'affiche que sur la page d'aperçu d'un profil.

[ctx: Title of the login widget]
en: (BuddyPress) Log In
fr: Widget de connexion

en: Logged-In
fr: Connect&eacute;

en: Logged-Out
fr: D&eacute;connect&eacute;

en: <em>Logged-In</em> links are relative to the current user, and are not visible to visitors who are not logged in.
fr: Les liens de <em>connexion</em> sont relatifs à l'utilisateur connecté. Ils ne sont pas visibles des visiteurs non connectés.

en: <em>Logged-Out</em> links are not visible to users who are logged in.
fr: Les liens de <em>déconnexion</em> ne sont pas visibles des visiteurs non connectés.

en: Add to Menu
fr: Ajouter au menu

en: BuddyPress&#8217;s powerful features help your users connect and collaborate. Want to explore BP&#8217;s features? Visit the <a href="%s">Components panel</a>.
fr: Les améliorations ultra performantes de BuddyPress aident vos utilisateurs à se contacter et à collaborer. Découvrez ces améliorations depuis le <a href="%s">Panneau des Composants</a>.

en: Show a Log In form to logged-out visitors, and a Log Out link to those who are logged in.
fr: Affiche un formulaire de connexion aux visiteurs déconnectés et un lien de déconnexion à ceux qui sont connectés.

en: <a href="%s" title="Register for a new account">Register</a>
fr: <a href="%s" title="Créer un compte">Créer un compte</a>.

en: Recently Active Members
fr: Membres récemment actifs

en: Viewing topic %s to %s (of %d topic%s) | Viewing topic %s to %s (of %d total topics%s)
fr[0]: Sujet de %s à %s (sur un total de %s%s)
fr[1]: Sujets de %s à %s (sur un total de %s%s)

en: Viewing post %1$s to %2$s (%3$s post) | Viewing post %1$s to %2$s (%3$s total posts)
fr[0]: Article %1$s à  %2$s (sur un total de %3$s)
fr[1]: Articles %1$s à  %2$s (sur un total de %3$s)

[ctx: widget name]
en: (BuddyPress) Friends
fr: Amis

en: %s&#8217;s Friends
fr: Les amis de %s

en: Max friends to show:
fr: Nombre maxi. d&#39;amis à afficher:

en: Default friends to show:
fr: Nombre d'amis à afficher par défaut:

en: There was an error accepting the group invitation, please try again.
fr: Une erreur est survenue pendant la procédure d'acceptation de l'invitation. Veuillez recommencer.

en: Viewing group %1$s to %2$s (of %3$s group) | Viewing group %1$s to %2$s (of %3$s groups)
fr[0]: Groupe de %1$s à %2$s (sur %3$s groupe)
fr[1]: Groupes de %1$s à %2$s (sur %3$s groupes)

en: Accept Invitation
fr: Accepter l&#39;invitation

en: Viewing member %1$s to %2$s (of %3$s member) | Viewing members %1$s to %2$s (of %3$s members)
fr[0]: Membre de %1$s à %2$s (sur %3$s membre)
fr[1]: Membres de %1$s à %2$s (sur %3$s membres)

en: Usernames can contain only letters, numbers, ., -, and @
fr: Le nom d'utilisateur peut seulement contenir des chiffres, des lettres et les 3 caratères ., -, ou @

en: Viewing member %1$s to %2$s (of %3$s active member) | Viewing member %1$s to %2$s (of %3$s active members)
fr[0]: Membre de %1$s à %2$s (sur %3$s actif)
fr[1]: Membres de %1$s à %2$s (sur %3$s actifs)

en: Viewing member %1$s to %2$s (of %3$s member with friends) | Viewing member %1$s to %2$s (of %3$s members with friends)
fr[0]: Membre de %1$s à %2$s (sur %3$s membre avec amis)
fr[1]: Membres de %1$s à %2$s (sur %3$s membres avec amis)

en: Viewing member %1$s to %2$s (of %3$s member online) | Viewing member %1$s to %2$s (of %3$s members online)
fr[0]: Membre %1$s  &agrave; %2$s (sur 3$s en ligne)
fr[1]: Membres %1$s  &agrave; %2$s (sur 3$s en ligne)

en: Viewing message %1$s to %2$s (of %3$s message) | Viewing message %1$s to %2$s (of %3$s messages)
fr[0]: Message de %1$s à %2$s (sur %3$s message)
fr[1]: Messages de %1$s à %2$s (sur %3$s messages)

en: (BuddyPress) Sitewide Notices
fr: Notes à tout le site

en: Display Sitewide Notices posted by the site administrator
fr: Affiche les notes publiées par l'administrateur du site sur l'ensemble du site.

en: Notification successfully marked read.
fr: La notification a bien &eacute;t&eacute; marqu&eacute;e comme lue.

en: There was a problem marking that notification.
fr: Un probl&egrave;me est survenu pendant le marquage de la notification.

en: Notification successfully marked unread.
fr: La notification a bien &eacute;t&eacute; marqu&eacute;e comme non lue

en: Notification successfully deleted.
fr: La notification a bien été supprimée.

en: There was a problem deleting that notification.
fr: Il y a eu un probl&egrave;me pendant la suppression de la notification.

en: Search Notifications...
fr: Chercher une notification...

en: Unread <span class="count">%s</span>
fr:  &Agrave; lire <span class="count">%s</span>

en: Date not found
fr: Date introuvable

en: Viewing %1$s to %2$s (of %3$s notification) | Viewing %1$s to %2$s (of %3$s notifications)
fr[0]: Affichage de %1$s à %2$s (sur %3$s notification)
fr[1]: Affichage de %1$s à %2$s (sur %3$s notifications)

en: Newest First
fr: La plus récente en premier

en: Oldest First
fr: La plus ancienne en premier

en: Go
fr: On y va

en: Registering for this site is easy. Just fill in the fields below, and we'll get a new account set up for you in no time.
fr: L'inscription est simple et rapide. Remplissez le formulaire ci-dessous et votre compte sera immédiatement cr&eacute;&eacute;.

en: 1 member | %d members
fr[0]: 1 membre
fr[1]: %s membres

en: You have no unread notifications.
fr: Il n&#39;y a aucune notification à lire !

en: This member has no unread notifications.
fr: Ce membre n&#39;a aucune notification non lue.

en: You have no notifications.
fr: Il n&#39;y a aucune notification.

en: This member has no notifications.
fr: Ce membre n&#39;a pas de notifications

en: Date Received
fr: Réception

en: Send an email notice when:
fr: Prévenir par mail quand:

en: Are you sure you want to leave this group?
fr: Voulez-vous vraiment quitter ce groupe ?

en: %s has previously requested to join this group. Sending an invitation will automatically add the member to the group.
fr: %s a préalablement demandé à rejoindre ce groupe. Lui retourner une invitation l'ajoutera automatiquement au groupe

en: Activity feed mentioning %s.
fr: Flux d'activité mentionnant %s

en: <strong>Link</strong> - Activity generated by posts and comments, forum topics and replies, and some plugins, uses the link field for a permalink back to the content item. Some types of activity may not use this field, even if it has been set.
fr: <strong>Lien</strong> - Activité générée par les articles et les commentaires, les sujets de forums et leurs réponses; certains plugins utilisent aussi le champ Lien pour afficher un permalien vers leurs contenus. Certains types d&#39;activités n&#39;utilisent pas ce champ, même s&#39;il a été défini.

en: Activity generated by posts and comments, forum topics and replies, and some plugins, uses the link field for a permalink back to the content item.
fr: Les activités générées par les articles, les commentaires, les messages de forums et leurs réponses et certains plugins, utilisent le champ Lien pour insérer le permalien vers ces contenus.

en: Viewing item %1$s to %2$s (of %3$s item) | Viewing item %1$s to %2$s (of %3$s items)
fr[0]: Affichage de %1$s à %2$s (sur %3$s)
fr[1]: Affichage de %1$s à %2$s (sur %3$s)

en: Viewing site %1$s to %2$s (of %3$s site) | Viewing site %1$s to %2$s (of %3$s sites)
fr[0]: Aperçu du site %1$s à %2$s (sur %3$s)
fr[1]: Aperçu des sites %1$s à %2$s (sur %3$s)

en: Notify members of relevant activity with a toolbar bubble and/or via email, and allow them to customize their notification settings.
fr: Informer les membres des activités en affichant une bulle dans la barre d'administration et/ou par email, et les autoriser à personnaliser les réglages de notifications.

en: Field Requirement
fr: Champ requis

en: Activity feed of %s's favorites.
fr: Activités des Favoris de %s

en: Activity feed for %s's friends.
fr: Activités des contacts de %s

en: Configure bbPress
fr: Configurer bbPress

en: Note: This component is retired and will not be receiving any updates in the future.  Only use this component if your current site relies on it.
fr: Important: ce composant a été retiré et ne sera plus mis à jour. Ne l'utilisez que si votre site y faisait encore référence avant la mise à jour.

en: It boasts a bunch of cool features that the BP Legacy Discussion Forums does not have including:
fr: Il dispose de quelques options très sympas que l'ancien forum de discussion de BuddyPress ne possédait pas:

en: bbPress is a brand-new forum plugin from one of the lead developers of BuddyPress.
fr: bbPress est un composant pour forum entièrement nouveau créé par l'un des développeurs en chef de BuddyPress

en: New! bbPress
fr: Nouveau ! bbPress

en: Install bbPress
fr: (installer bbPress

en: Non-group specific forum creation
fr: Création de forum séparée des groupes

en: Moderation via the WP admin dashboard
fr: Modération depuis le Tableau de Bord de l'administration

en: Topic splitting
fr: Division du sujet

en: Spam management
fr: Gestion du spam

en: Subscriptions
fr: Abonnements

en: And more!
fr: Et plus !

en: If you decide to use bbPress, you will need to deactivate the legacy group forum component.  For more info, <a href="%s">read this codex article</a>.
fr: Si vous décidez d'utiliser bbPress, vous devez désactiver l'ancien composant de forum de groupe. Pour plus d'informations, veuillez consulter <a href="%s">le codex</a>.

en: Activity feed for the group, %s.
fr: Activités du groupe %s

en: %s | Site Wide Activity
fr: %s | Activité sur l'ensemble du site

en: RSS feed 'id' must be defined
fr: L'iD du fil RSS doit être définie

en: Activity feed for the entire site.
fr: Activité sur l'ensemble du site

en: %1$s | %2$s | Activity
fr: %1$s | %2$s | Activités

en: Activity feed for %s.
fr: Activités de %s

en: %1$s | %2$s | Friends Activity
fr: %1$s | %2$s | Activités de vos amis

en: %1$s | %2$s | Group Activity
fr: %1$s | %2$s | Activités du groupe

en: Public group activity feed of which %s is a member of.
fr: Fil d'activités du groupe public dont %s est membre.

en: %1$s | %2$s | Favorites
fr: %1$s | %2$s | Favoris

en: Select activity item %1$d
fr: Type d'activité sélectionné %1$d

en: Select group %1$d
fr: Sélection du groupe %1$d

en: Your account was activated successfully! You can now <a href="%s">log in</a> with the username and password you provided when you signed up.
fr: Votre compte est activ&eacute;. Vous pouvez <a href="%s">vous connecter</a> en utilisant les identifiants que vous avez indiqué lors de votre inscription

en: That username is not allowed
fr: Ce nom d'utilisateur n'est pas autorisé !

en: Viewing %1$s - %2$s of %3$s
fr: Affichage de %1$s à %2$s sur %3$s

en: If you leave this page, you will lose any unsaved changes you have made to the group.
fr: Si vous quittez cette page sans sauvegarder vos modifications, vous perdrez toutes les informations relatives à ce groupe.

en: Your profile has unsaved changes. If you leave the page, the changes will be lost.
fr: Votre profil contient une ou plusieurs informations non sauvegardées. Si vous quittez cette page sans les enregistrer, ellles seront perdues.

en: %s year | %s years
fr[0]: %s an
fr[1]: %s ans

en: %s month | %s months
fr[0]: %s mois
fr[1]: %s mois

en: %s week | %s weeks
fr[0]: %s semaine
fr[1]: %s semaines

en: %s day | %s days
fr[0]: %s jour
fr[1]: %s jours

en: %s hour | %s hours
fr[0]: %s h
fr[1]: %s h

en: %s minute | %s minutes
fr[0]: %s mn
fr[1]: %s mn

en: %s second | %s seconds
fr[0]: %s s
fr[1]: %s s

en: A list of recently published posts from across your network.
fr: Une liste d'articles récemment publiés sur votre réseau.

[ctx: Label for the Title field of the Recent Networkwide Posts widget]
en: Title:
fr: Titre

en: Link widget title to Blogs directory
fr: Titre du widget lié au répertoire des Blogs

[ctx: Number of new activity mentions]
en: %s new | %s new
fr[0]: %s nouveau
fr[1]: %s nouveaux

en: Show all %d comments
fr: Afficher tous les %d commentaires

en: Check Your Email To Activate Your Account!
fr: Regardez dans votre courrier pour activer votre compte !

en: Notify group members of these changes via email
fr: Signaler par mail les changements aux membres du groupe

en: %s group has been permanently deleted. | %s groups have been permanently deleted.
fr[0]: %s groupe a été définitivement supprimé
fr[1]: %s groupes ont été définitivement supprimés.

en: BuddyPress&#8217;s powerful features help your users connect and collaborate. To help get your community started, we&#8217;ve activated two of the most commonly used tools in BP: <strong>Extended Profiles</strong> and <strong>Activity Streams</strong>. See these components in action at the %1$s and %2$s directories, and be sure to spend a few minutes <a href="%3$s">configuring user profiles</a>. Want to explore more of BP&#8217;s features? Visit the <a href="%4$s">Components panel</a>.
fr: Les puissants composants de BuddyPress permettent à vos utilisateurs de se connecter et de collaborer entre-eux. Pour aider au démarrage de votre communauté, nous avons seulement activé 2 des composants BP les plus fréquemment utilisés: <strong>les profils étendus</strong> et <strong>les flux d'activités</strong>. Voyez ces composants en action ici %1$s et ici %2$s et prenez quelques minutes pour paramétrer la <a href="%3$s">configuration des profils</a>. Vous pouvez activer les autres outils de BuddyPress depuis le <a href="%4$s">Panneau des Composants</a>.

en: The current user is being initialized without using $wp->init().
fr: L'utilisateur actuel est en cours d'initialisation sans utiliser $wp->init()

en: Recent Rockstars
fr: Rockstars récentes

en: Let members change this field's visibility
fr: Les membres peuvent modifier la visibilité de ce champ

en: Getting Started
fr: Démarrage !

en: Your Default Setup
fr: Vos réglages par défaut

en: Community and Support
fr: Communauté et aide

en: Looking for help? The <a href="http://codex.buddypress.org/">BuddyPress Codex</a> has you covered, with dozens of user-contributed guides on how to configure and use your BP site. Can&#8217;t find what you need? Stop by <a href="http://buddypress.org/support/">our support forums</a>, where a vibrant community of BuddyPress users and developers is waiting to share tips, show off their sites, talk about the future of BuddyPress, and much more.
fr: Vous avez besoin d&#39;aide ? Consultez le <a href="http://codex.buddypress.org/">Codex de BuddyPress</a> où vous trouverez des dizaines de guides rédigés en anglais par les utilisateurs qui vous expliquent comment configurer et utiliser BuddyPress. Pour des questions plus précises, un forum de support en anglais est à <a href="http://buddypress.org/support/">votre disposition</a>. Si vous préférez une aide en français, la communauté française de BuddyPress vous <a href="http://bp-fr.net">accueillera</a> avec plaisir.

en: Go to the BuddyPress Settings page
fr: Accéder aux réglages de BuddyPress

[ctx: Page title for the Activity directory.]
en: Activity
fr: Activité

[ctx: Page title for the Groups directory.]
en: Groups
fr: Groupes

[ctx: Page title for the user account activation screen.]
en: Activate
fr: Activer

[ctx: Page title for the Members directory.]
en: Members
fr: Membres

[ctx: Page title for the user registration screen.]
en: Register
fr: Inscription

en: The Name and Description box is fixed in place, but you can reposition all the other boxes using drag and drop, and can minimize or expand them by clicking the title bar of each box. Use the Screen Options tab to hide or unhide, or to choose a 1- or 2-column layout for this screen.
fr: Les deux zones d'éditions que sont le titre et le contenu de l'activité sont figées, mais vous pouvez déplacer les autres boîtes de saisies par drag'n'drop; vous pouvez aussi les réduire ou les agrandir en cliquant sur la barre de titre de chaque boîte. Utilisez l'onglet Options Ecran pour afficher des boîtes supplémentaires (item primaire, secondaire, liens, type, ID auteur) ou pour sélectionner un affichage écran sur une ou plusieurs colonnes.

en: Support Forums
fr: Forums d'aide

[ctx: group admin edit screen]
en: Save
fr: Enregistrer

en: You can manage groups much like you can manage comments and other content. This screen is customizable in the same ways as other management screens, and you can act on groups by using the on-hover action links or the Bulk Actions.
fr: Vous pouvez gérer les groupes de la même manière que vous gérer les commentaires ou les autres contenus. Cet écran est configurable comme les autres écrans de gestion. Vous pouvez agir sur les groupes en sélectionnant par survol un ou plusieurs liens ou utiliser un action groupée.

en: Group Actions
fr: Actions du groupe

en: Clicking "Visit" will take you to the group&#8217;s public page. Use this link to see what the group looks like on the front end of your site.
fr: En cliquant sur "Visiter" vous accèderez à la page publique du groupe. Utilisez ce lien pour voir à quoi ressemble le groupe sur la partie publique de votre site.

en: Clicking "Edit" will take you to a Dashboard panel where you can manage various details about the group, such as its name and description, its members, and other settings.
fr: En cliquant sur "Modifier" vous accèderez à un tableau de bord depuis lequel vous pourrez gérer différents détails concernant le groupe, tels que son nom et sa description, ses membres et d'autres réglages.

en: If you click "Delete" under a specific group, or select a number of groups and then choose Delete from the Bulk Actions menu, you will be led to a page where you&#8217;ll be asked to confirm the permanent deletion of the group(s).
fr: En cliquant sur "Supprimer" en-dessous d'un nom de groupe spécifique ou en sélectionnant plusieurs groupes puis en les supprimant à l'aide de l'action groupée, vous serez dirigé vers une page de confirmation de la suppression du ou des groupes.

[ctx: Records the timestamp that the user registered into the activy stream]
en: registered %s
fr: inscrit(e) il y a %s

en: Group creator avatar of %s
fr: Avatar du groupe %s

en: The image was uploaded successfully
fr: Le téléchargement de l&#39;image s&#39;est bien déroulé !

en: The image exceeds the maximum allowed file size of:
fr: La taille de votre image dépasse la taille maximale autorisée de:

en: The uploaded file was only partially uploaded.
fr: Le fichier n&#39;a pu être que partiellement chargé.

en: The image was not uploaded.
fr: L&#39;image n&#39;a pas été téléchargée.

en: Missing a temporary folder.
fr: Il manque un répertoire temporaire sur le serveur.

en: There was a problem cropping the avatar.
fr: Un problème est survenu pendant le retaillage de l'avatar

en: The new group avatar was uploaded successfully.
fr: Le nouvel avatar du groupe a été téléchargé avec succès !

en: There was a problem cropping your avatar.
fr: Un problème est survenu pendant le retaillage de votre avatar.

en: Your new avatar was uploaded successfully.
fr: Le nouvel avatar a été téléchargé avec succès

en: Community
fr: Communauté

[ctx: First field-group name]
en: General
fr: Généraux

[ctx: Display name field]
en: Display Name
fr: Nom à afficher

en: Your users will distinguish themselves through their profile page. Create relevant profile fields that will show on each users profile.</br></br>Note: Any fields in the first group will appear on the signup page.
fr: Vos utilisateurs se distinguent entre-eux par l'intermédiaire de leurs profils. Pensez à créer des champs de profils pertinents pour chaque profil d'utilisateur. </br></br>Note: chaque champ ajouté dans le premier groupe de champs apparaîtra sur la page d'enregistrement.

en: Extra configuration settings.
fr: Paramètres de configuration supplémentaires

en: BuddyPress Components use WordPress Pages for their root directory/archive pages. Here you can change the page associations for each active component.
fr: Les composants de BuddyPress utilisent les pages de WordPress comme répertoire racine/page d'archive. Ici, vous pouvez changer l'association à une page pour chacun des composants activés

en: By default, all BuddyPress components are enabled. You can selectively disable any of the components by using the form. Your BuddyPress installation will continue to function. However, the features of the disabled components will no longer be accessible to anyone using the site.
fr: Tous les composants de BuddyPress sont activés par défaut. Vous pouvez les désactiver à votre guise depuis le formulaire. Votre installation BuddyPress continuera de fonctionner. Simplement les services liés aux composants désactivés ne seront plus accessibles aux utilisateurs du site.

en: <a href="http://codex.buddypress.org/getting-started/configure-buddypress-components/#users-profile-fields">Managing Profile Fields</a>
fr: <a href="http://codex.buddypress.org/getting-started/configure-buddypress-components/#users-profile-fields">Comment gérer les champs du Profil (en)</a>

en: <a href="http://codex.buddypress.org/getting-started/configure-buddypress-components/#settings-buddypress-settings">Managing Settings</a>
fr: <a href="http://codex.buddypress.org/getting-started/configure-buddypress-components/#settings-buddypress-settings">Comment gérer les réglages (en)</a>

en: <a href="http://codex.buddypress.org/getting-started/configure-buddypress-components/#settings-buddypress-pages">Managing Pages</a>
fr: <a href="http://codex.buddypress.org/buddypress-site-administration/managing-activity/">Comment gérer les pages (en)</a>

en: <a href="http://codex.buddypress.org/getting-started/configure-buddypress-components/#settings-buddypress-components">Managing Components</a>
fr: <a href="http://codex.buddypress.org/getting-started/configure-buddypress-components/#settings-buddypress-components">Comment gérer les composants (en)</a>

en: Legacy Group Forums
fr: Forums de groupes hérités

en: Retired <span class="count">(%s)</span> | Retired <span class="count">(%s)</span>
fr[0]: <span class="count">%s</span> retir&eacute;
fr[1]: <span class="count">%s</span> retir&eacute;s

en: Group forums allow for focused, bulletin-board style conversations.
fr: Les forums de groupe, pour des conversations et  discussions en petit réseau.

en: Group Forums (Legacy)
fr: Forums de groupes (héritage)

en: BuddyPress Forums are retired. Use %s.
fr: Les Forums BuddyPress ont été  retirés. Utilisez %s.

en: About
fr: A propos

en: Welcome to BuddyPress %s
fr: Bienvenue dans BuddyPress %s

en: Welcome to BuddyPress
fr: Bienvenue dans BuddyPress

en: What&#8217;s New
fr: Quoi de neuf ?

en: Credits
fr: Crédits

en: BuddyPress is created by a worldwide network of friendly folks.
fr: BuddyPress est l'oeuvre d'un réseau mondial d'amis très sympathiques.

en: Project Leaders
fr: Chefs de Projets

en: Project Lead
fr: Chef de Projet

en: Lead Developer
fr: Développeur en Chef

en: View Conversation
fr: Aficher la discussion

[ctx: Change profile field visibility level]
en: Change
fr: Modifier

en: Add New
fr: Ajouter un nouveau

en: Once you have built up friend connections you will be able to invite others to your group.
fr: Une fois que vous aurez noué des contacts avec d'autres membres du site, vous pourrez les inviter à rejoindre votre groupe.

[ctx: widget name]
en: (BuddyPress) Recent Networkwide Posts
fr: (BuddyPress) Parutions du réseau

[ctx: widget name]
en: (BuddyPress) Members
fr: (BuddyPress) Membres

[ctx: widget name]
en: (BuddyPress) Who's Online
fr: (BuddyPress) Qui est en ligne ?

[ctx: widget name]
en: (BuddyPress) Recently Active Members
fr: (BuddyPress) Membres Récemment Actifs

[ctx: widget name]
en: (BuddyPress) Groups
fr: (BuddyPress) Groupes

en: BuddyPress Legacy
fr: BuddyPress Héritage

en: Sort Order:
fr: Trier par :

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Ascending
fr: ascendant

en: Descending
fr: descendant

en: %s activity item has been permanently deleted. | %s activity items have been permanently deleted.
fr[0]: %s activité a été définitivement supprimée.
fr[1]: %s activités ont été définitivement supprimées.

en: %s activity item has been successfully spammed. | %s activity items have been successfully spammed.
fr[0]: %s activité marquée comme spam
fr[1]: %s activités marquées comme spam

en: %s activity item has been successfully unspammed. | %s activity items have been successfully unspammed.
fr[0]: %s activité marquée comme spam a été supprimée.
fr[1]: %s activités marquées comme spam ont été supprimées.

en: The activity item has been updated succesfully.
fr: L&#39;activité a été modifiée avec succès !

en: Special community roles no longer exist. Use mapped capabilities instead
fr: Les rôles spéciaux attribués à la communauté n'existent plus. Utilisez les capacités mappées à la place.

en: This page is a convenient way to edit the details associated with one of your groups.
fr: Cette page est un moyen pratique de modifier les détails associés à un de vos groupes.

[ctx: group admin edit screen]
en: Settings
fr: Réglages

[ctx: group admin edit screen]
en: Add New Members
fr: Ajouter de nouveaux membres

[ctx: group admin edit screen]
en: Manage Members
fr: Gestion des membres

[ctx: Groups per page (screen options)]
en: Groups
fr: Groupes

en: Start typing a username to add a new member.
fr: Saisissez un nom d'utilisateur pour ajouter un nouveau membre.

en: You cannot remove all administrators from a group.
fr: Vous ne pouvez pas supprimer tous les administrateurs du groupe.

en: An error occurred when trying to update your group details.
fr: Une erreur s'est produite pendant la mise à jour des détails du groupe.

en: The group has been updated successfully.
fr: Le groupe a été mis à jour avec succès !

en: The following users could not be added to the group: <em>%s</em>
fr: Les membres suivants n'ont pas pu être ajoutés au groupe: <em>%s</em>

en: The following users were successfully added to the group: <em>%s</em>
fr: Les membres suivants ont été ajoutés avec succès au groupe: <em>%s</em>

en: An error occurred when trying to modify the following members: <em>%s</em>
fr: Une erreur s'est produite pendant la modification des membres suivants: <em>%s</em>

en: The following members were successfully modified: <em>%s</em>
fr: Les membres suivants ont été modifiés avec succès: <em>%s</em>

en: Name and Description
fr: Nom et Description

en: No group found with this ID. <a href="%s">Go back and try again</a>.
fr: Aucun groupe portant cet ID n'a été trouvé. <a href="%s">Revenir en arrière et réessayer</a>.

en: Delete Groups
fr: Supprimer des groupes

en: You are about to delete the following groups:
fr: Vous êtes sur le point de supprimer les groupes suivants:

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible !

en: Search all Groups
fr: Rechercher dans les groupes

en: Privacy
fr: Confidentialit&eacute;

en: Hidden
fr: Groupe Masqu&eacute;

en: Who can invite others to this group?
fr: Qui peut inviter d'autres personnes à rejoindre le groupe ?

en: Enter a comma-separated list of user logins.
fr: Saisissez une liste de pseudonymes séparés par une virgule.

en: Banned Users
fr: Utilisateurs Bannis

[ctx: Group member name in group admin]
en: Name
fr: Nom

[ctx: Group member role in group admin]
en: Group Role
fr: Fonction au sein du groupe

en: Banned
fr: Banni

en: Remove From Group
fr: Retirer du groupe

en: No members of this type
fr: Aucun membre de ce type

en: No groups found.
fr: Aucun groupe trouvé.

en: Public <span class="count">(%s)</span> | Public <span class="count">(%s)</span>
fr[0]: Public <span class="count">%s</span>
fr[1]: Publics <span class="count">%s</span>

en: Private <span class="count">(%s)</span> | Private <span class="count">(%s)</span>
fr[0]: Privé <span class="count">%s</span>
fr[1]: Privés <span class="count">%s</span>

en: Hidden <span class="count">(%s)</span> | Hidden <span class="count">(%s)</span>
fr[0]: Masqué <span class="count">%s</span>
fr[1]: Masqués: <span class="count">%s</span>

[ctx: Groups admin Group Name column header]
en: Name
fr: Nom

[ctx: Groups admin Privacy Status column header]
en: Status
fr: Statut

[ctx: Groups admin Members column header]
en: # Members
fr: # Membres

[ctx: Groups admin Last Active column header]
en: Last Active
fr: Récemment actifs

en: Cheatin&#8217; huh?
fr: On cherche à tricher ?

en: Switch to WordPress Toolbar
fr: Basculer vers la barre d'outils de WordPress

en: %1$s edited the forum topic %2$s in the group %3$s
fr: %1$s a modifié le sujet %2$s sur le forum du groupe %3$s

en: Show the Toolbar for logged out users
fr: Afficher la barre d'administration aux utilisateurs non connectés

en: Allow activity stream commenting on blog and forum posts
fr: Autoriser les commentaires sur le fil d'activité des blogs et des forums

en: Blog &amp; Forum Comments
fr: Commentaires Blog &amp; Forum

en: %s Recipients
fr: %s destinataires

en: Change
fr: Modifier

en:  Friendship could not be requested.
fr: La mise en relation n'a pas été demandée.

en: Arguments passed to %1$s should be in an associative array. See the inline documentation at %2$s for more details.
fr: Les arguments passés à %1$s devraient être placés dans un tableau associatif. Voir la documentation à ce sujet sur %2$s

en: You have %1$d new mentions
fr: Vous êtes cité %1$d fois

en: %1$s mentioned you
fr: %1$s vous a cité

en: Friendship request withdrawn
fr: Mise en relation retirée

en: Friendship request could not be withdrawn
fr: Votre demande de mise en relation n'a pas pu être retirée

en: Cancel Friendship Request
fr: Annuler la demande de mise en relation

en: Cancel Friendship Requested
fr: Demande d'annulation

en: Friendship request could not be cancelled.
fr: La demande n'a pas pu être annulée.

en: bbPress Configuration
fr: Configuration de bbPress

en: Profile Settings
fr: Paramétrage des profils

en: Attempt to save a new config file.
fr: Tentative de sauvegarde d'un nouveau fichier de configuration.

en: Repair
fr: Réparer

en: Allow registered members to delete their own accounts
fr: Les membres peuvent supprimer eux-mêmes leur compte

en: File does not exist
fr: Le fichier n'existe pas.

en: Absolute path to your bbPress configuration file.
fr: Chemin absolu vers votre fichier de configuration bbPress (ex. votre_site.com/dossier/fichier.php)

en: Allow registered members to upload avatars
fr: Les membres peuvent télécharger un avatar

en: Enable group creation for all users
fr: Activer la création de groupes pour tous les utilisateurs

en: Administrators can always create groups, regardless of this setting.
fr: Les administrateurs peuvent toujours créer des groupes, indépendamment de ces réglages.

en: Record activity for new posts and comments from your site.
fr: Enregistrer les nouveaux articles et les nouveaux commentaires parus sur votre site dans les activités.

en: Record activity for new sites, posts, and comments across your network.
fr: Enregistrer les nouveaux articles et les nouveaux commentaires parus sur votre réseau dans les activités.

en: Group Forums
fr: Forums de groupes

en: Should this group have a forum?
fr: Faut-il installer un forum pour ce groupe ?

en: Toolbar
fr: Barre d'outils

en: Select %s
fr: Sélectionner %s

[ctx: plugins]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
fr[0]: Tous <span class="count">%s</span>
fr[1]: Tous <span class="count">%s</span>

en: Active <span class="count">(%s)</span> | Active <span class="count">(%s)</span>
fr[0]: <span class="count">%s</span> actif
fr[1]: <span class="count">%s</span> actifs

en: Inactive <span class="count">(%s)</span> | Inactive <span class="count">(%s)</span>
fr[0]: <span class="count">%s</span> inactif
fr[1]: <span class="count">%s</span> inactifs

en: Must-Use <span class="count">(%s)</span> | Must-Use <span class="count">(%s)</span>
fr[0]: <span class="count">%s</span> obligatoire
fr[1]: <span class="count">%s</span> obligatoires

en: Component
fr: Composant

en: No components found.
fr: Aucun composant trouvé.

en: That email address is invalid. Check the formatting and try again.
fr: Cette adresse mail est invalide. Révisez son formattage et essayez à nouveau

en: That email address is currently unavailable for use.
fr: Cette adresse mail n'est pas utilisable actuellement.

en: User Capabilities
fr: Autorisations des utilisateurs

en: That email address is already taken.
fr: Cette adresse mail est déjà utilisée.

en: Email address cannot be empty.
fr: Le champ mail ne peut être vide.

en: Your current password is invalid.
fr: Votre mot de passe actuel est incorrect.

en: The new password fields did not match.
fr: Les champs de votre nouveau mot de passe ne correspondent pas.

en: One of the password fields was empty.
fr: Un des champs lot de passe est vide.

en: Your settings have been saved.
fr: Enregistré

en: No changes were made to your account.
fr: Aucun changement n'a été effectué sur votre compte

en: No changes were made to this account.
fr: Aucun changement n'a été effectué sur ce compte

en: Your notification settings have been saved.
fr: enregistré

en: This user's notification settings have been saved.
fr: Enregistré

en: %s was successfully deleted.
fr: %s a été correctement effacé.

en: Capabilities
fr: Autorisations

en: This user is a spammer.
fr: Cet utilisateur est un spammeur.

en: Deleting your account will delete all of the content you have created. It will be completely irrecoverable.
fr: Supprimer votre compte effacera tous les contenus que vous avez créés jusqu'ici. Cette action ne pourra pas être annulée.

en: Deleting this account will delete all of the content it has created. It will be completely irrecoverable.
fr: Supprimer ce compte effacera tous les contenus qui y ont été créés jusqu'ici. Cette action ne pourra pas être annulée.

en: I understand the consequences.
fr: Je confirme la suppression de mon compte.

en: Default Visibility
fr: Visibilité par défaut

en: Per-Member Visibility
fr: Visibilité par membre

en: Enforce the default visibility for all members
fr: Appliquer la visibilité par défaut à tous les membres

en: This field can be seen by: <span class="current-visibility-level">%s</span>
fr: Ce champ peut être vu par : <span class="current-visibility-level">%s</span>

en: Who can see this field?
fr: Qui peut voir ce champ ?

en: Not recently active
fr: Pas d&#39;activité récente

en: Fields in the "%s" group will appear on the signup page.
fr: NOTA: Tous les champs que vous placerez dans le groupe de champs  "%s"  apparaitront sur le formulaire d&#39;inscription.

en: Activity History
fr: Historique des activités

en: It looks like you've already said that!
fr: Il semblerait que vous ayez déjà dit celà !

en: Link widget title to Groups directory
fr: Lier le titre du Widget au répertoire des Groupes

en: Link widget title to Members directory
fr: Titre du Widget Lien vers le répertoire des Membres

en: An error occurred when trying to update activity ID #%s.
fr: Une erreur s&#39;est produite pendant la mise à jour de l&#39;activité ID #%s.

en: Errors occurred when trying to update these activity items:
fr: Des erreurs se sont produites pendant la mise à jour de ces activités:

en: Activity Settings
fr: Paramètres des journaux d'activités

en: Enable BuddyPress to WordPress profile syncing
fr: Activer BuddPress vers la synchronisation des profils de WordPress ?

en: Groups Settings
fr: Paramètres des groupes

en: Account Deletion
fr: Suppression de compte

en: Profile Syncing
fr: Synchronisation des profils

en: Main Settings
fr: Paramètres généraux

en: Revisions
fr: Révisions

en: Allow Akismet to scan for activity stream spam
fr: Akismet est autorisé à scanner le spam dans le flux d'activité

en: Avatar Uploads
fr: Téléchargement des avatars

en: Group Creation
fr: Création de groupe

en: Edit Member
fr: Modifier

en: Profile picture
fr: Illustration du profil

en: Content
fr: Contenu

en: <strong>Primary Item/Secondary Item</strong> - These identify the object that created the activity. For example, the fields could reference a comment left on a specific site. Some types of activity may only use one, or none, of these fields.
fr: <strong> Item primaire/Item secondaire</strong> - Ceci identifie l&#39;objet qui crée l&#39;activité. Par exemple, ce champ peut référencer un commentaire déposé sur un site spécifique. Certains types d&#39;activités peuvent seulement utiliser un, ou aucun, de ces champs.

[ctx: activity admin edit screen]
en: Primary Item/Secondary Item
fr: Item primaire/Item secondaire

en: Group logo
fr: Logo du groupe

en: Author ID
fr: ID Auteur

en: Item, Link, Type
fr: Item, Lien, Type

en: For information about when and how BuddyPress uses all of these settings, see the Managing Activity link in the panel to the side.
fr: Pour savoir quand et comment utiliser ces paramètres, consultez le Gestionnaire d&#39;activités du site.

[ctx: activity admin edit screen]
en: Link
fr: Liens

en: <strong>Type</strong> - Each distinct kind of activity has its own type. For example, <code>created_group</code> is used when a group is created and <code>joined_group</code> is used when a user joins a group.
fr: <strong>Type</strong> - Chaque sorte d&#39;activité a son propre type. Par exemple, <code>created_group</code> est utilisé quand un groupe est créé et <code>joined_group</code> est utilisé quand un utilisateur rejoint le groupe.

en: <a href="http://codex.buddypress.org/buddypress-site-administration/managing-activity/">Managing Activity</a>
fr: <a href="http://codex.buddypress.org/buddypress-site-administration/managing-activity/">Gérer les activités</a> (en anglais)

en: You edit activities made on your site similar to the way you edit a comment. This is useful if you need to change which page the activity links to, or when you notice that the author has made a typographical error.
fr: Vous modifiez les activités de votre site de la même manière que vous modifiez un commentaire. Ceci est utile si vous voulez modifier la manière dont une activité est liée à une page, ou si vous détectez une faute d&#39;orthographe commise par un auteur.

en: Secondary Item ID
fr: ID Item secondaire

en: These identify the object that created this activity. For example, the fields could reference a pair of site and comment IDs.
fr: Ceci identifie l&#39;objet à l&#39;origine de l&#39;activité. Par exemple, ce champ peut référencer une paire ID site - ID commentaire.

en: Profile picture of the author of the site %s
fr: Illustration du profil de %s

en: Primary Item ID
fr: ID Item primaire

[ctx: activity admin edit screen]
en: Author ID
fr: ID Auteur

en: Link
fr: Liens

en: The two big editing areas for the activity title and content are fixed in place, but you can reposition all the other boxes using drag and drop, and can minimize or expand them by clicking the title bar of each box. Use the Screen Options tab to unhide more boxes (Primary Item/Secondary Item, Link, Type, Author ID) or to choose a 1- or 2-column layout for this screen.
fr: Les deux zones d&#39;éditions que sont le titre et le contenu de l&#39;activité sont figées, mais vous pouvez déplacer les autres boîtes de saisies par drag'n'drop; vous pouvez aussi les réduire ou les agrandir en cliquant sur la barre de titre de chaque boîte. Utilisez l&#39;onglet Options Ecran du coin supérieur droit pour afficher des boîtes supplémentaires (item primaire, secondaire, liens, type, ID auteur) ou pour sélectionner un affichage écran sur une ou plusieurs colonnes.

en: Profile picture of site author %s
fr: Illustration du profil de %s

en: You are not an admin of this group.
fr: Vous n'êtes pas un administrateur de ce groupe.

en: Moderating Activity
fr: Gestion des activités

en: Activity related to ID #%s
fr: Activité relative à l&#39;ID #%s

en: Search all Activity
fr: Chercher parmi les activités

[ctx: Activity items per page (screen options)]
en: Activity
fr: Activité

en: Thanks for registering! To complete the activation of your account please click the following link:
    
    %1$s
fr: Merci pour votre inscription ! Pour activer votre compte, veuillez cliquer sur le lien suivant:
    
    %1$s

en: Replied to a status update
fr: a répondu à une mise à jour de statut

en: Posted a status update
fr: a posté un message sur son statut

en: Friendships accepted
fr: Relation acceptée

en: New friendships
fr: Nouveaux contacts

en: Member changed profile picture
fr: &nbsp;a modifié l&#39;image de son profil

en: No activity found with this ID. <a href="%s">Go back and try again</a>.
fr: Aucune activité portant cet ID n&#39;a été trouvée. <a href="%s">Revenir en arrière et réessayer</a>.

en: Editing Activity (ID #%s)
fr: Modifier l&#39;activité (ID #%s)

en: Submitted on: <strong>%1$s</strong>
fr: Proposé le <strong>%1$s</strong>

en: Approved
fr: Approuvé

en: M j, Y @ G:i
fr: j M Y @ G:i

en: View Activity
fr: Afficher l&#39;activité

en: You can also moderate the activity from this screen using the Status box, where you can also change the timestamp of the activity.
fr: Vous pouvez aussi gérer les activités depuis cet écran à l&#39;aide de la boîte Statut, ainsi que modifier l&#39;horodatage de l'activité.

[ctx: activity admin edit screen]
en: Status
fr: Statut

en: Overview
fr: Vue d&#39;ensemble

en: There are many different types of activities. Some are generated automatically by BuddyPress and other plugins, and some are entered directly by a user in the form of status update. To help manage the different activity types, use the filter dropdown box to switch between them.
fr: Il existe de nombreux types d&#39;activités différents. Certain sont générés automatiquement par BuddyPress et d&#39;autres plugins, d&#39;autres sont intégrés directement par l&#39;utilisateur quand il met à jour son statut. Utilisez le sélecteur pour filtrer parmi les différents types disponibles.

en: In the <strong>Activity</strong> column, above each activity it says &#8220;Submitted on,&#8221; followed by the date and time the activity item was generated on your site. Clicking on the date/time link will take you to that activity on your live site. Hovering over any activity gives you options to reply, edit, spam mark, or delete that activity.
fr: Dans la colonne <strong>Activité</strong>, figure sous chaque activité &#8220;Proposé le &#8221; suvit de la date et de l&#39;heure de la saisie sur votre site. En cliquant sur la date vous arrivez directement sur le contenu en ligne. En survolant ce lien vous accédez aux options permettant de répondre, modifier, marquer comme spam ou supprimer cette activité.

en: In the <strong>In Response To</strong> column, if the activity was in reply to another activity, it shows that activity's author's picture and name, and a link to that activity on your live site. If there is a small bubble, the number in it shows how many other activities are related to this one; these are usually comments. Clicking the bubble will filter the activity screen to show only related activity items.
fr: Dans la colonne <strong>En réponse à</strong>, si l&#39;activité est une réponse à une autre activité, l&#39;avatar, le nom de l&#39;auteur de cette activité et un lien vers cette activité sur le site s&#39;afficheront. Un chiffre dans une bulle indique le nombre d&#39;activités en relations à cet instant - généralement il s'agit de commentaires. En cliquant sur la bulle, seules les activités en rapport avec cet item s&#39;afficheront.

en: Why have all my BuddyPress menus disappeared?
fr: Pourquoi tous mes menus BuddyPress ont-ils disparus ?

en: Don't worry! We've moved the BuddyPress options into more convenient and easier to find locations. You're seeing this page because you are running a legacy BuddyPress plugin which has not been updated.
fr: Pas d'inquiétude ! Nous avons déplacé les options de BuddyPress dans un endroit plus facile d'accès. Vous voyez cette page parce que vous utilisez un vieux plugin BuddyPress qui n'a pas été mis à jour.

en: BuddyPress Pages
fr: Pages BuddyPress

en: BuddyPress Help
fr: Aide BuddyPress

en: Help
fr: Aide

en: BuddyPress Components
fr: Composants BuddyPress

en: Components, Pages, Settings, and Forums, have been moved to <a href="%s">Settings &gt; BuddyPress</a>. Profile Fields has been moved into the <a href="%s">Users</a> menu.
fr: Composants, Pages, Réglages et Forums ont été déplacés vers  <a href="%s">Réglages &gt; BuddyPress</a>.Configurations des Profils a été déplacé dans le menu <a href="%s">Utilisateurs</a>.

en: %s related activity | %s related activities
fr[0]: %s activité
fr[1]: %s activités

en: Spam <span class="count">(%s)</span>
fr: Spam <span class="count">%s</span>

en: ERROR: The item you are trying to reply to cannot be found, or it has been deleted.
fr: ERREUR: le sujet auquel vous tentez de répondre n&#39;existe pas ou a été supprimé

en: Reply to Activity
fr: Répondre

en: ERROR: Please type a reply.
fr: ERREUR: veuillez saisir une réponse.

en: <a href="%1$s">View Activity</a>
fr: <a href="%1$s">Afficher l'activité</a>

en: Un-spammed by %s
fr: Déspammé par %s

en: History
fr: Historique

en: Flagged as spam by %s
fr: Signalé comme Spam par %s

en: Flagged as spam by Akismet
fr: Signalé comme Spam par Askimet

en: Cleared by Akismet
fr: Purgé par Askimet

en: In Response To
fr: En réponse à

en: Show all activity types
fr: Afficher tous les types d&#39;activités

en: Submitted on <a href="%1$s">%2$s at %3$s</a>
fr: Soumis le <a href="%1$s">%2$s à %3$s</a>

en: No activities found.
fr: Aucune activité trouvée

en: You can manage activities made on your site similar to the way you manage comments and other content. This screen is customizable in the same ways as other management screens, and you can act on activities using the on-hover action links or the Bulk Actions.
fr: Vous pouvez gérer les activités de votre site de la même manière que vous gérez les commentaires ou les autres contenus. Cet écran est configurable comme les autres écrans de gestion. Vous pouvez agir sur les activités en sélectionnant par survol un ou plusieurs liens.

en: Search results for &#8220;%s&#8221;
fr: Résultats de recherche sur &#8220;%s&#8221;

en: For more information:
fr: Pour plus d&#39;informations:

en: <a href="http://buddypress.org/support/">Support Forums</a>
fr: <a href="http://buddypress.org/support/">Forums de support</a> (anglais)

en: Delete Permanently
fr: Supprimer définitivement

en: Mark as Spam
fr: Marquer comme spam

en: %s reported this activity as not spam
fr: %s signale que cette activité n'est pas du spam

en: %s reported this activity as spam
fr: %s signale cette activité comme étant du spam

en: Akismet was unable to check this item (response: %s), will automatically retry again later.
fr: Askimet n'a pu contrôler cet élément (réponse: %s), une nouvelle tentative sera effectuée automatiquemet un peu plus tard.

en: Akismet caught this item as spam
fr: Askimet considère cet élément comme étant du spam

en: Akismet cleared this item
fr: Askimet a purgé cet élément

en: The activity item has been marked as spam and is no longer visible.
fr: Cette activité a été marquée comme spam et n&#39;est plus visible.

en: This group must have at least one admin
fr: Vous devez désigner au moins un administrateur pour ce groupe.

en: Install Group Forums
fr: Installer un forum de groupe

en: @ Mention Integration
fr: Intégration de @mention

en: Features
fr: Caractéristiques

en: (Installed)
fr: (installé)

en: Give each individual group its own discussion forum. Choose this if you'd like to keep your members' conversations separated into distinct areas.
fr: Attribuer un forum de discussion à chaque groupe. Choisissez cette option si vous voulez permettre à vos membres de discuter dans des espaces séparés.

en: Activity Stream Integration
fr: Intégration du flux d'activités

en: Forums for Groups
fr: Forums des groupes

en: Member Profile Integration
fr: Intégration du profil

en: Group Integration
fr: Intégration de groupe

en: Uninstall Group Forums
fr: Désinstaller un forum de groupe

en: Use Existing Installation
fr: Utiliser l'installation existante

en: Thanks for registering! To complete the activation of your account and blog, please click the following link:
    
    %1$s
    
    
    
    After you activate, you can visit your blog here:
    
    %2$s
fr: Merci de vous être enregistré ! Pour terminer l'activation de votre compte, veuillez cliquer sur le lien suivant:
    
    %1$s
    
    
    
    Après avoir activé votre compte, vous pouvez visiter votre site ici:
    
    %2$s

[ctx: member latest update in member directory]
en: - &quot;%s &quot;
fr: - «%s»

en: Please <a href="%s" title="Create an account">create an account</a> to get started.
fr: Veuillez <a href="%s" title="céer un compte">créer un compte</a> pour démarrer.

en: Customize your community with fully editable profile fields that allow your users to describe themselves.
fr: Personnalisez votre communauté à l'aide de champs de profil entièrement modifiables qui permettront à vos utilisateurs à se décrire de façon unique.

en: Groups allow your users to organize themselves into specific public, private or hidden sections with separate activity streams and member listings.
fr: De puissantes options de groupe: public, privé ou masqué, qui favorisent les discussions entre usagers, avec un rapport d'activité par groupe et une liste de membres spécifique.

en: Allow your users to talk to each other directly and in private. Not just limited to one-on-one discussions, messages can be sent between any number of members.
fr: La messagerie privée permet des discussions directes entre utilisateurs, et en privé ! Pas uniquement réservé aux dialogues, un message peut aussi être envoyé à de multiples destinataires.

en: Associate a WordPress Page with each BuddyPress component directory.
fr: Choisssez une page Worpress à associer à chaque répertoire des composants Buddypress.

en: In reply to:
fr: En réponse à:

en: Conversation between %s and you.
fr: Conversation entre %s et vous

en: You are alone in this conversation.
fr: Vous êtes seul dans cette conversation

en: in %1$s
fr: dans %1$s

en: Started by %1$s
fr: ouvert par %1$s

en: Recent Networkwide Posts
fr: Articles récents du réseau

en: %1$s said %2$s:
fr: %1$s a dit %2$s

en: Groups <span class="count">%s</span>
fr: Groupes <span class="count">%s</span>

en: <a href="%1$s">%2$s</a> replied <a href="%3$s" class="activity-time-since"><span class="time-since">%4$s</span></a>
fr: <a href="%1$s">%2$s</a> a répondu <a href="%3$s" class="activity-time-since"><span class="time-since">%4$s</span></a>

en: Mentions <span class="count">%s</span>
fr: Citations <span class="count">%s</span>

en: Inbox <span class="count">%s</span>
fr: Boîte de réception <span class="count">%s</span>

en: Pending Invites <span class="count">%s</span>
fr: <span class="count">%s</span> Invitations en attente

en: Pending Requests <span class="count">%s</span>
fr: Demandes en attente <span class="count">%s</span>

en: Friends <span class="count">%s</span>
fr: Amis <span class="count">%s</span>

en: Group Description (required)
fr: Description du groupe (obligatoire)

en: Group Name (required)
fr: Nom du Groupe (obligatoire)

en: %s posted an update
fr: %s a publié une note

en: All Topics <span>%s</span>
fr: Tous les sujets <span>%s</span>

en: All Groups <span>%s</span>
fr: Tous les Groupes <span>%s</span>

en: All Members <span>%s</span>
fr: Tous les membres <span>%s</span>

en: Private Message
fr: Message privé

en: My Topics <span>%s</span>
fr: Mes sujets <span>%s</span>

en: My Sites <span>%s</span>
fr: Mes sites <span>%s</span>

en: No new notifications
fr: Vous n&#39;avez rien re&ccedil;u !

en: %1$s started the forum topic %2$s in the group %3$s
fr: %1$s a créé le sujet %2$s sur le forum du groupe %3$s

en: You were promoted to a mod in the group "%s"
fr: Vous avez été nommé modérateur du groupe "%s"

en: right now
fr: &agrave; l&#39;instant

en: Associate WordPress Pages with the following BuddyPress Registration pages.
fr: Associer les pages Wordpress avec les pages d'inscription Buddypress suivantes.

en: Members <span>%s</span>
fr: Membres <span>%s</span>

en: View Discussion
fr: Afficher la discussion

en: %s posted a new activity comment
fr: %s a commenté une activité

en: %1$s replied to the forum topic %2$s in the group %3$s
fr: %1$s a répondu au sujet %2$s sur le forum %3$s

en: <p>All done! Configuration settings have been saved to the file <code>bb-config.php</code> in the root of your WordPress install.</p>
fr: Les réglages ont été enregistrés dans le fichier <code>bb-config.php</code><br /> à la racine de votre installation WordPress.

en: Profile updated %s
fr: Profil mis à jour il y a %s

en: Sent %s
fr: envoyé %s

en: <p>A configuration file could not be created. No problem, but you will need to save the text shown below into a file named <code>bb-config.php</code> in the root directory of your WordPress installation before you can start using the forum functionality.</p>
fr: Les réglages n&#8217;ont pas été enregistrés dans le fichier de configuration. Vous devez mettre le texte suivant dans un fichier nommé <code>bb-config.php</code>  à la racine de votre installation de WordPress pour pouvoir continuer.

en: Public Message
fr: Message public

en: Comment <span>%s</span>
fr: Commentaire <span>%s</span>

en: %1$s posted an update in the group %2$s
fr: %1$s a adressé une note au groupe %2$s

en: joined %s
fr: adhéré il y a %s

en: You were promoted to an admin in the group "%s"
fr: Vous avez été nommé administrateur du groupe %s

en: created %s
fr: créé %s

en: My Friends <span>%s</span>
fr: Mes Amis <span>%s</span>

en: All Sites <span>%s</span>
fr: Tous les sites <span>%s</span>

en: My Groups <span>%s</span>
fr: Mes Groupes <span>%s</span>

en: My Favorites <span>%s</span>
fr: Mes favoris <span>%s</span>

en: Send a public message on your activity stream.
fr: Envoyer un message public sur votre fil d'activité

en: requested %s
fr: contacté %s

en: <a href="%1$s" rel="nofollow">%2$s</a> said on <a href="%3$s"><span class="time-since">%4$s</span></a>
fr: <a href="%1$s" rel="nofollow">%2$s</a> a écrit <a href="%3$s"><span class="time-since">%4$s</span></a>

en: Back to Previous Step
fr: Etape précédente

en: New Page
fr: Nouvelle page

en: Directories
fr: Répertoires

en: Everything in a BuddyPress community revolves around its members.
fr: Tous les éléments d'une communauté BuddyPress tournent autour de ses membres !

en: Community Members
fr: Membres

en: It&#8216;s what makes <del>time travel</del> BuddyPress possible!
fr: Ce qui rend possible un voyage <del>dans le temps</del> avec BuddyPress !

en: active %s
fr: Actif %s

en: You do not have access to this page.
fr: Vous n'avez pas accés à cette page

en: Edit Avatar
fr: Modifier l&#39;avatar

en: Edit Settings
fr: Modifier les paramètres

en: Memberships
fr: Mes groupes

en: Edit comment
fr: Modifier le commentaire

en: We're sorry, but we can't find the page that you're looking for. Perhaps searching will help.
fr: La page que vous demandez n'existe pas. Tentez une autre recherche...

en: %1$s <span>in %2$s</span>
fr: Le %1$s dans <span>%2$s</span>

en: Group admins and mods only
fr: Uniquement les aministrateurs de groupe et les modérateurs

en: Group admins only
fr: Uniquement les admins du groupe

en: Which members of this group are allowed to invite others?
fr: Quels membres de ce groupe sont autorisés à inviter d'autres membres à les rejoindre ?

en: All group members
fr: Tous les membres du groupe

en: Group Invitations
fr: Invitations à rejoindre le groupe

en: You do not have access to this group.
fr: Vous n'avez pas accés à cette activité

en: Site Title
fr: Titre du site

en: Yes, I'd like to create a new site
fr: Oui, je veux créer un nouveau blog.

en: Comments
fr: Commentaires

en: Site registration is currently disabled
fr: L&#39;enregistrement de blog est actuellement désactivé

en: Sorry, there were no sites found.
fr: Aucun blog trouvé.

en: New site created
fr: Nouveau blog créé !

en: My Sites
fr: Mes sites

en: New post published
fr: Nouvel article publié !

en: <a href="%1$s">%2$s</a> is your new site.  <a href="%3$s">Login</a> as "%4$s" using your existing password.
fr: Votre nouveau blog est: <a href="%1$s">%2$s</a>  <a href="%3$s">Connectez-vous</a> en tant que "%4$s" avec votre mot de passe actuel.

en: I would like my site to appear in search engines, and in public listings around this network.
fr: Je souhaite que mon blog apparaisse dans les moteurs de recherche et sur les listes disponibles sur ce site.

en: Site Title:
fr: Titre du site

en: You must log in to access the page you requested.
fr: Vous devez d'abord vous connecter pour accéder à la page demandée.

en: %s's Sites
fr: Les sites de %s

en: %s created the site %s
fr: %s a créé le blog %s

en: Create a Site
fr: Créer un blog

en: Create a Site!
fr: Créer un blog !

en: Search sites...
fr: Rechercher...

en: Site Tracking
fr: Traçage du Blog

en: Congratulations! You have successfully registered a new site.
fr: Félicitations! Vous venez d'enregistrer votre nouveau blog avec succès.

en: Sorry, there were no posts found. Why not write one?
fr: Aucun article trouvé. Pourquoi ne pas en écrire un ?

en: Random Site
fr: Site au hasard

en: Site Domain:
fr: Domaine du blo:

en: Site Directory
fr: Répertoire du site

en: Site Name:
fr: Nom du blog :

en: New post comment posted
fr: Le commentaire sur le nouvel article a été publié

en: If you&#8217;re not going to use a great domain, leave it for a new user. Now have at it!
fr: Si vous n'utilisez pas un grand domaine, laissez la place à un autre utilisateur. C'est à vous !

en: By filling out the form below, you can <strong>add a site to your account</strong>. There is no limit to the number of sites that you can have, so create to your heart's content, but blog responsibly!
fr: <strong>Ajoutez un blog à votre compte</strong> en remplissant le formulaire ci-dessous. Aucune limite n'est fixée quant au nombre de blogs que vous pouvez créer, ne vous en privez pas, mais restez raisonnable.

en: Create Site
fr: Créer un blog

en: %d group | %d groups
fr[0]: %d groupe
fr[1]: %d groupes

en: Show:
fr: Afficher par activité:

en: New Groups
fr: Nouveaux groupes

en: Everything
fr: Tout

en: Updates
fr: Messages &agrave; tous

en: Group Memberships
fr: Demandes d'adhésion au groupe

en: Forum Replies
fr: Les réponses sur le forum

en: New Members
fr: Nouveaux membres

en: Forum Topics
fr: Sujets du Forum

en: Search for:
fr: Rechercher

en: Friendships
fr: Mes contacts

en: Search these:
fr: Rechercher

en: Edit this page.
fr: Modifier

en: User registration is currently not allowed.
fr: L'enregistrement est actuellement désactivé

en: Pages:
fr: Pages

en: %1$s commented on the post, %2$s, on the site %3$s
fr: %1$s a commenté l&#39;article %2$s sur le blog %3$s

en: %1$s wrote a new post, %2$s
fr: %1$s a écrit un nouvel article %2$s

en: %1$s commented on the post, %2$s
fr: %1$s a commenté l&#39;article %2$s

en: %1$s wrote a new post, %2$s, on the site %3$s
fr: %1$s a publié un nouvel article: %2$s sur le blog %3$s

en: Activity deleted successfully
fr: Activité supprimée avec succès

en: Sorry, you are not allowed to create groups.
fr: Désolé, mais vous n'avez pas les droits suffisants pour créer un groupe.

en: %s changed their profile picture
fr: %s a modifié l&#39;image de son profil

en: Full size is %s pixels
fr: Grand format en %s pixels

en: Link to full size image
fr: Lien vers  l&#39;image en grand format

[ctx: Post written by...]
en: by %s
fr: par %s

en: [Read more]
fr: En afficher davantage

[ctx: Home page banner link title]
en: Home
fr: Accueil

[ctx: Group home navigation title]
en: Home
fr: Accueil

en: All Member Notices
fr: Messages à tous les membres

en: Sent
fr: Envoyés

en: Edit My Profile
fr: Modifier mon profil

en: No Pending Invites
fr: Aucune invitation en attente

en: No Pending Requests
fr: Aucune demande en attente

en: Topic tags:
fr: Mots-clés de cette discussion :

en: 1 response to %2$s | %1$s responses to %2$s
fr[0]: Une réponse &agrave; %2$s
fr[1]: %1$s réponses &agrave; %2$s

en: 1 trackback | %d trackbacks
fr[0]: %d Rétrolien
fr[1]: %d Rétroliens

en: %s's Profile
fr: Profil de %s

en: (Required)
fr: (obligatoire)

en: (Primary)
fr: (initial)

en: Account Settings
fr: Paramètres du compte

en: Let your users make connections so they can track the activity of others and focus on the people they care about the most.
fr: Laissez vos utilisateurs entrer en contact afin qu'ils puissent être informés de leurs activités respectives sur le site, ou filtrez les utilisateurs qui vous semblent les plus intéressants.

en: Allow your users to modify their account and notification settings directly from within their profiles.
fr: Autoriser les utilisateurs à modifier leur compte et les paramètres d'alerte directement depuis leur profil

en: Profile Fields
fr: Config. des profils

en: Forums Directory
fr: Liste des forums

en: Delete %s's Account
fr: Supprimer le compte de %s

en: Manage Invitations
fr: Gestion des invitations

en: Replied To
fr: En réponse à

en: New Reply
fr: Nouvelle réponse

en: Create New Topic:
fr: Ajouter un nouveau sujet

en: You
fr: Vous

en: Search Messages...
fr: Rechercher un message...

en: Private Messages
fr: Messages privés

en: BuddyPress Core
fr: BuddyPress

en: Search Friends...
fr: Rechercher...

en: Edit:
fr: Modifier

en: Forum Directory
fr: Liste des forums

en: This group does not have a forum setup yet.
fr: Ce groupe ne possède pas encore de forum.

en: User Groups
fr: Groupes d&#39;utilisateurs

en: Favorite Topics
fr: Sujets Favoris

en: Replies
fr: Réponses

en: Search Forums...
fr: Rechercher dans les sujets du Forum

en: Never active
fr: Jamais actif

en: Search Activity...
fr: Rechercher parmi les activités...

en: Email Notification
fr: Alertes par mail

en: <strong>ERROR</strong>: Your account has been marked as a spammer.
fr: <strong>ERREUR</strong>: votre compte a été signalé comme spammeur.

en: <strong>ERROR</strong>: Your account has not been activated. Check your email for the activation link.
fr: <strong>ERREUR</strong>: votre compte n'a pas été activé. Surveillez votre messagerie pour obtenir votre  code d'activation

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Group logo for %s
fr: Logo du groupe %s

en: Group logo of %s
fr: Logo du groupe %s

en: Profile picture of %s
fr: Illustration du profil de %s

en: Avatar of %s
fr: Avatar de %s

en: Search Groups...
fr: Rechercher un groupe...

en: Search Members...
fr: Rechercher un utilisateur...

en: Leave a reply
fr: Répondre

en: You must be <a href="%1$s">logged in</a> to post a comment.
fr: Vous devez être <a href="%1$s">connect&eacute;</a> pour commenter.

en: %1$s wants to add you as a friend.
    
    To view all of your pending friendship requests: %2$s
    
    To view %3$s's profile: %4$s
    
    ---------------------
fr: %1$s souhaite vous ajouter à sa liste d'amis.
    
    Voir toutes les demandes en cours: %2$s
    
    Voir le profil de %3$s: %4$s
    ---------------------

en: You have been banned from this group.
fr: Vous avez été banni de ce groupe.

en: Current Password <span>(required to update email or change current password)</span>
fr: Mot de passe actuel <span>(obligatoire pour changer d&#39;adresse mail ou modifier votre mot de passe)</span>

en: Password Lost and Found
fr: Mot de passe perdu et trouvé

en: Lost your password?
fr: Mot de passe perdu ?

en: Proudly powered by <a href="%1$s">WordPress</a> and <a href="%2$s">BuddyPress</a>.
fr: Mis en forme avec <a href="%1$s">WordPress</a> et <a href="%2$s">BuddyPress</a>

en: The sidebar widget area
fr: Zone de widgets de la barre latérale

en: The fourth footer widget area
fr: Zone d'affichage des widgets du quatrième pied de page

en: The first footer widget area
fr: La zone d'affichage des widgets du premier pied de page

en: Fourth Footer Widget Area
fr: Widgets du quatrième pied de page

en: Third Footer Widget Area
fr: Widgets du troisième pied de page

en: The third footer widget area
fr: Zone d'affichage des widgets du troisième pied de page

en: Second Footer Widget Area
fr: Widgets du second pied de page

en: The second footer widget area
fr: La zone d'affichage des widgets du second pied de page

en: First Footer Widget Area
fr: Widgets du premier pied de page

en: Upload failed! Error was: %s
fr: Le téléchargement a échoué. L&#39;erreur indique: %s

en: Avatars of recently active members
fr: Avatars des utilisateurs récemment actifs

en: A dynamic list of recently active, popular, and newest members
fr: Une liste dynamique de membres récents, actifs et populaires

en: Who's Online
fr: Qui est en ligne ?

en: Avatars of users who are currently online
fr: Avatars des utilisateurs actuellement sur le site

en: A dynamic list of recently active, popular, and newest groups
fr: Liste les groupes récemment actifs, populaires ou nouveaux

en: What's new, %s?
fr: Une annonce à tous, %s ?

en: Forum posts cannot be empty. Please enter some text.
fr: Un message ne peut être vide. Merci d'ajouter du texte.

en: Please provide a title for your forum topic.
fr: Veuiller indiquer un titre pour le sujet

en: Primary Navigation
fr: Navigation

en: Default members to show:
fr: Membres à afficher

en: Max members to show:
fr: Nombre maximum de membres à afficher

en: Default groups to show:
fr: Groupes par défaut à afficher:

en: Remove from group
fr: Retirer du groupe

en: Edit this entry
fr: Modifier

en: Unban this member
fr: Débannir ce membre

en: Remove this member
fr: Retirer ce membre

en: Please pick the group forum where you would like to post this topic.
fr: Veuillez sélectionner le forum sur lequel publier votre message.

en: %1$s at %2$s
fr: %1$s à %2$s

[ctx: Separator in time since]
en: ,
fr:  et

en: %s requests group membership
fr: %s demande son adhésion au groupe

en: There was an error leaving the group.
fr: Une erreur s'est produite pendant le retrait du groupe

en: RSS Feed
fr: Flux RSS

en: There was an error removing that user from the group, please try again
fr: Une erreur s'est produite pendant la suppression de l'utilisateur du groupe. Veuillez recommencer.

en: User removed successfully
fr: Suppression réussie

en: Your membership request for the group "%1$s" has been rejected.
    
    To submit another request please log in and visit: %2$s
    
    ---------------------
fr: Votre demande d'adhésion au groupe "%1$s" a été rejetée.
    
    Pour soumettre une nouvelle demande, veuillez vous connecter: %2$s
    
    ---------------------

en: Your membership request for the group "%1$s" has been accepted.
    
    To view the group please login and visit: %2$s
    
    ---------------------
fr: Votre demande d'adhésion au groupe "%1$s" a été acceptée.
    
    Pour accéder au groupe, veuillez vous connecter: %2$s
    
    ---------------------

en: %1$s and %2$s are now friends
fr: %1$s et %2$s sont en contact

en: %1$s accepted your friend request.
    
    To view %2$s's profile: %3$s
    
    ---------------------
fr: %1$s a accepté votre demande de contact.
    
    Voir le profil de %2$s: %3$s
    
    ---------------------

en: %1$s joined the group %2$s
fr: %1$s a rejoint le groupe %2$s

en: You have been promoted to %1$s for the group: "%2$s".
    
    To view the group please visit: %3$s
    
    ---------------------
fr: Vous êtes promu comme %1$s du groupe: "%2$s".
    
    Pour accéder au groupe : %3$s
    
    ---------------------

en: %1$s wants to join the group "%2$s".
    
    Because you are the administrator of this group, you must either accept or reject the membership request.
    
    To view all pending membership requests for this group, please visit:
    %3$s
    
    To view %4$s's profile: %5$s
    
    ---------------------
fr: %1$s souhaite adhérer au groupe "%2$s".
    
    En tant qu'administrateur du groupe,vous pouvez accepter ou rejeter cette demande.
    
    Consulter toutes les demandes en attentes de ce groupe:
     %3$s
    
    Voir le profil de %4$s: %5$s
    
    ---------------------

en: Group details for the group "%1$s" were updated:
    
    To view the group: %2$s
    
    ---------------------
fr: Les options du groupe "%1$s" ont été mises à jour:
    
    Voir le groupe: %2$s
    
    ---------------------

en: %1$d new membership requests for the group "%2$s"
fr: %1$d nouvelles demandes d&#39;adhésion au groupe "%2$s"

en: %1$s created the group %2$s
fr: %1$s a créé le groupe %2$s

en: %1$s replied to one of your comments:
    
    "%2$s"
    
    To view the original activity, your comment and all replies, log in and visit: %3$s
    
    ---------------------
fr: %1$s a répondu à votre commentaire:
    
    "%2$s"
    
    Pour voir l'activité complète, votre commentaire et les autres réponses, connectez-vous ici: %3$s
    
    ---------------------

en: One of your friends %1$s has invited you to the group: "%2$s".
    
    To view your group invites visit: %3$s
    
    To view the group visit: %4$s
    
    To view %5$s's profile visit: %6$s
    
    ---------------------
fr: %1$s vous invite à devenir membre du groupe: "%2$s".
    
    Voir vos invitations: %3$s
    
    Voir le groupe: %4$s
    
    Voir le profil de %5$s: %6$s
    
    
    ---------------------

en: %1$s mentioned you in the group "%2$s"
fr: %1$s vous cite dans le groupe "%2$s"

en: %1$s mentioned you in the group "%2$s":
    
    "%3$s"
    
    To view and respond to the message, log in and visit: %4$s
    
    ---------------------
fr: %1$s vous cite dans le groupe "%2$s":
    
    "%3$s"
    
    Pour lire et répondre au message, cliquez ici: %4$s
    
    ---------------------

en: %1$s sent you a new message:
    
    Subject: %2$s
    
    "%3$s"
    
    To view and read your messages please log in and visit: %4$s
    
    ---------------------
fr: %1$s vous a envoyé un message:
    
    Sujet: %2$s
    
    "%3$s"
    
    Voir le message: %4$s
    
    ---------------------

en: %1$s replied to one of your updates:
    
    "%2$s"
    
    To view your original update and all comments, log in and visit: %3$s
    
    ---------------------
fr: %1$s a répondu à une de vos notes:
    
    "%2$s"
    
    Pour voir la note initiale et tous les commentaires, connectez-vous ici: %3$s
    
    ---------------------

en: %1$s mentioned you in an update:
    
    "%2$s"
    
    To view and respond to the message, log in and visit: %3$s
    
    ---------------------
fr: %1$s vous cite dans une note:
    
    "%2$s"
    
    Pour lire et répondre au message, cliquez ici: %3$s
    
    ---------------------

en: Forums were set up correctly using your existing bbPress install!
fr: Les forums ont été configuré avec succ&egrave;s à partir de votre installation bbPress existante.

en: Settings Saved.
fr: Réglages enregistrés

en: Close Topic
fr: Fermer

en: Delete Topic
fr: Supprimer

en: BuddyPress will now use its internal copy of bbPress to run the forums on your site. If you wish, you can remove your old bbPress installation files, as long as you keep the bb-config.php file in the same location.
fr: BuddyPress utilisera une copie interne de bbPress pour travailler avec les forums de votre site. Si vous le souhaitez, vous pouvez supprimer votre ancienne installation de bbPress, à condition de laisser le fichier bb-config.php à son emplacement actuel.

en: Existing bbPress Installation
fr: Installation bbPress existante

en: BuddyPress can make use of your existing bbPress install. Just provide the location of your <code>bb-config.php</code> file, and BuddyPress will do the rest.
fr: BuddyPress peut utiliser une installation bbPres existante. Indiquez simplement le répertoire dans lequel se trouve le fichier <code>bb-config.php</code> et buddyPress se chargera du reste.

en:  matching tag "%s"
fr: mot-clé correspondant "%s"

en: Complete Installation
fr: Compléter l&#39;installation

en: New bbPress Installation
fr: Nouvelle installation bbPress

en: You've decided to set up a new installation of bbPress for forum management in BuddyPress. This is very simple and is usually just a one click
    				process. When you're ready, hit the link below.
fr: "Vous avez décidé d&#39;installer bbPress pour gérer vos forums dans BuddyPress. Cette opération est tr&egrave;s simple et s&#39;effectue généralement en un clin d&#39;oeil.
    ""				D&egrave;s que vous serrez pr&ecirc;t, cliquez sur le lien ci-dessous."

en: bbPress files were not found. To install the forums component you must download a copy of bbPress and make sure it is in the folder: "%s"
fr: Aucun fichier bbPress n'a été trouv&eacute;. Pour pouvoir installer le composant Forums, vous devez télécharger bbPress et vous assurer qu'il se trouve bien dans le dossier "%s"

en: The bb-config.php file was not found at that location, please try again.
fr: Le fichier de configuration bb-config.php n&#39;a pas été trouvé à l&#39;endroit indiqué, essayez encore une fois.

en: Open Topic
fr: Ouvrir

en: Un-stick Topic
fr: Détacher

en: Sticky Topic
fr: Epingler

en: Edit Topic
fr: Modifier

en: Deleted User
fr: Utilisateur radié

en: Edit Group
fr: Modifier

en: Create Field Group
fr: Créer un groupe de champs

en: Field Group Title
fr: Nom du groupe de champs

en: Components
fr: Composants

en: Register
fr: Inscription

en: Friend Connections
fr: Connexions entre amis

en: Discussion Forums
fr: Forums de discussion

en: Sorry, usernames may not contain the character "_"!
fr: Désolé mais le nom d'utilisateur ne peut pas contenir le caractère  "_"!

en: Invalid activation key
fr: Clé d&#39;activation invalide

en: Password
fr: Mot de passe

en: Log in
fr: Connexion

en: Edit Profile
fr: Modifier le profil

en: Topics Started
fr: Sujet démarré

en: Registration
fr: Enregistrement

en: %d posts
fr: %d articles

en: My Friends
fr: Mes amis

en: Requests
fr: Demandes de contact

en: Friendship accepted
fr: Relation acceptée

en: Friendship could not be accepted
fr: Votre demande de mise en relation n'a pas pu être acceptée !

en: Friendship rejected
fr: Relation refusée

en: Friendship could not be rejected
fr: La mise en relation n&#39;a pu &ecirc;tre rejetée.

en: A member sends you a friendship request
fr: Un membre vous a envoyé une demande de mise en relation

en: A member accepts your friendship request
fr: Un membre a accepté votre demande de mise en relation

en: Friendship could not be requested.
fr: La demande de mise en relation n'a pas été transmise !

en: Friendship requested
fr: Mise en relation demandée

en: You are already friends with this user
fr: Vous êtes déjà en relation avec cette personne

en: You already have a pending friendship request with this user
fr: Vous avez déjà une demande de contact en attente avec cette personne

en: Friendship could not be canceled.
fr: La relation n'a pas pu être interrompue

en: Friendship canceled
fr: Relation interrompue

en: You are not yet friends with this user
fr: Vous n'êtes pas encore en contact avec cette personne

en: You have a pending friendship request with this user
fr: Vous avez une demande de contact en attente avec cette personne

en: New friendship created
fr: Nouveau contact créé

en: %d friends accepted your friendship requests
fr: %d membres ont accepté vos demandes de mises en relation

en: %s accepted your friendship request
fr: %s a accepté votre demande de contact

en: You have %d pending friendship requests
fr: Vous avez %d demandes de contact en attente.

en: You have a friendship request from %s
fr: Vous avez re&ccedil;u une demande de contact de la part de %s.

en: New friendship request from %s
fr: Nouvelle demande de contact de %s

en: Recently Active
fr: Récemment actifs

en: Alphabetically
fr: Par ordre alphabétique

en: %s's Friends
fr: Les amis de %s

en: See All
fr: Tout afficher

en: You haven't added any friend connections yet.
fr: Vous n'avez pas encore noué de contact ici

en: %s hasn't created any friend connections yet.
fr: %s n&#39;a pas encore noué de contact

en: There aren't enough site members to show a random sample just yet.
fr: Il n'y a pas encore assez de membres pour afficher une liste aléatoire.

en: Filter Friends
fr: Filtrer

en: Friendship Requested
fr: Contact demandé

en: Cancel Friendship
fr: Rompre le contact

en: Add Friend
fr: Ajouter comme ami

en: Details
fr: Informations

en: Invites
fr: Invitations

en: Group Avatar
fr: Avatar du groupe

en: Request Membership
fr: Adhérer

en: Send Invites
fr: Inviter

en: Admin Options
fr: Options d'admin

en: Delete Group
fr: Supprimer ce groupe

en: Group invite could not be accepted
fr: L'invitation à joindre le groupe n'a pu être acceptée

en: Group invite accepted
fr: L'invitation à joindre le groupe est acceptée

en: %s joined the group %s
fr: %s a rejoint le groupe %s

en: Group invite could not be rejected
fr: Le forum n&#39;a pu être créé !

en: Group invite rejected
fr: L'invitation à rejoindre le groupe a été rejetée.

en: There was an error when replying to that topic
fr: Une erreur est survenue pendant l'envoi de la réponse.

en: Your reply was posted successfully
fr: Votre réponse a été postée avec succès.

en: There was an error when making that topic a sticky
fr: Une erreur est survenue en tentant d'&eacute;pingler le sujet

en: The topic was made sticky successfully
fr: Le sujet a été épinglé avec succès !

en: There was an error when unsticking that topic
fr: Une erreur est survenue en essayant de décrocher le sujet

en: The topic was unstuck successfully
fr: Le sujet a été décroché avec succès !

en: There was an error when closing that topic
fr: Une erreur est survenue pendant la fermeture du sujet.

en: The topic was closed successfully
fr: Le sujet a été clos avec succès !

en: There was an error when opening that topic
fr: Une erreur est survenue pendant l'ouverture du sujet.

en: The topic was opened successfully
fr: Le sujet a été ouvert avec succès !

en: There was an error deleting the topic
fr: Une erreur est survenue pendant la suppression du sujet.

en: The topic was deleted successfully
fr: Le sujet a été modifié avec succès !

en: There was an error when editing that topic
fr: Une erreur est survenue pendant la modification du sujet.

en: The topic was edited successfully
fr: Le sujet a été modifié avec succès !

en: There was an error deleting that post
fr: Une erreur est survenue pendant la suppression de l'article

en: The post was deleted successfully
fr: L'article a été supprimé avec succès.

en: There was an error when editing that post
fr: Une erreur est survenue pendant la modification du message.

en: The post was edited successfully
fr: Le message a été modifié avec succès !

en: Group invites sent.
fr: Les invitations à rejoindre le groupe ont été envoyées.

en: There was an error sending your group membership request, please try again.
fr: Une erreur est survenue l'envoi de la demande d'adhésion. Veuillez recommencer.

en: Your membership request was sent to the group administrator successfully. You will be notified when the group administrator responds to your request.
fr: Votre demande d'adhésion a été envoyée avec succès. Vous recevrez une confirmation de l'administrateur du groupe lorsqu'il en aura pris connaissance.

en: There was an error updating group details, please try again.
fr: Une erreur s'est produite pendant de la mise à jour des options. Veuillez recommencer.

en: Group details were successfully updated.
fr: Options mises à jour avec succès !

en: There was an error updating group settings, please try again.
fr: Une erreur s'est produite pendant la mise à jour des réglages. Veuillez recommencer.

en: Group settings were successfully updated.
fr: Réglages mis à jour avec succès.

en: Your avatar was deleted successfully!
fr: Votre avatar a été supprimé avec succès.

en: There was a problem deleting that avatar, please try again.
fr: Une erreur s'est produite pendant la suppression de l'avatar. Veuillez recommencer.

en: There was an error when promoting that user, please try again
fr: Une erreur s'est produite pendant l'opération de promotion de l'utilisateur. Veuillez recommencer.

en: User promoted successfully
fr: Utilisateur promu avec succès.

en: There was an error when demoting that user, please try again
fr: Une erreur s'est produite pendant le changement de statut de l'utilisateur. Veuillez recommencer.

en: User demoted successfully
fr: Le statut de l'utilisateur a été modifié avec succès.

en: There was an error when banning that user, please try again
fr: Une erreur s'est produite pendant l'opération de banissement de l'utilisateur. Veuillez recommencer.

en: User banned successfully
fr: Utilisateur banni avec succès.

en: There was an error when unbanning that user, please try again
fr: Une erreur s'est produite pendant la levée de ban de l'utilisateur. Veuillez recommencer.

en: User ban removed successfully
fr: Ban levé avec succès.

en: There was an error accepting the membership request, please try again.
fr: Une erreur s'est produite pedant la procédure d'inscription. Veuillez recommencer.

en: Group membership request accepted
fr: Demande d'adhésion au groupe acceptée.

en: There was an error rejecting the membership request, please try again.
fr: Une erreur s'est produite pendant le traitement du rejet de la demande d'inscription. Veuillez recommencer.

en: Group membership request rejected
fr: Demande d'adhésion au groupe rejetée.

en: There was an error deleting the group, please try again.
fr: Une erreur s'est produite pendant la suppression du groupe. Veuillez recommencer.

en: The group was deleted successfully
fr: Le groupe a été correctement supprimé !

en: A member invites you to join a group
fr: Un membre vous invite à rejoindre un groupe

en: Group information is updated
fr: Les informations sur ce groupe ont été mises à jour avec succès.

en: You are promoted to a group administrator or moderator
fr: Vous êtes promu au rang d'administrateur ou de modérateur d'un groupe.

en: A member requests to join a private group for which you are an admin
fr: Un membre désire rejoindre un groupe privé dont vous êtes l'administrateur.

en: There was an error saving group details. Please try again.
fr: Une erreur est survenue. Veuillez essayer à nouveau.

en: Please fill in all of the required fields
fr: Veuillez remplir tous les champs.

en: There was an error saving group details, please try again.
fr: Une erreur est survenue. Veuillez essayer à nouveau.

en: %s created the group %s
fr: %s a créé le groupe %s

en: There was an error saving the group avatar, please try uploading again.
fr: Une erreur est survenue. Veuillez refaire un essai.

en: The group avatar was uploaded successfully!
fr: Le processus d'importation s'est terminé avec succ&egrave;s !

en: There was an error joining the group.
fr: Une erreur s'est produite, l'admission au sein du groupe n'a pas été effectuée.

en: You joined the group!
fr: Vous venez de rejoindre le groupe !

en: Created a group
fr: a créé un groupe

en: Joined a group
fr: a rejoint un groupe

en: New group forum topic
fr: Nouveau sujet sur le forum

en: New group forum post
fr: Nouveau sujet sur le forum

en: Group Membership Requests
fr: Demandes d'adhésion au groupe

en: %d accepted group membership requests
fr: %d demandes d&#39;adhésion acceptées

en: Membership for group "%s" accepted
fr: Adhésion au groupe "%s" acceptée.

en: %d rejected group membership requests
fr: %d demandes d&#39;adhésion rejetées

en: Membership for group "%s" rejected
fr: Adhésion au groupe "%s" rejetée

en: You were promoted to an admin in %d groups
fr: Vous avez été nommé administrateur de %d groupes.

en: You were promoted to a mod in %d groups
fr: Vous avez été nommé modérateur de %d groupes

en: Group Invites
fr: Invitations

en: You have %d new group invitations
fr: Vous &ecirc;tes invité à rejoindre %d groupes.

en: You have an invitation to the group: %s
fr: Vous &ecirc;tes invit&eacute;(e) par le groupe %s

en: Group Admin
fr: Administration

en: As the only Admin, you cannot leave the group.
fr: En tant qu&#180;unique Administrateur du groupe, vous ne pouvez pas le quitter.

en: You successfully left the group.
fr: Vous avez bien quitté le groupe.

en: Group Mod
fr: Modérateur

en: Group Details Updated
fr: Options mises à jour

en: Membership request for group: %s
fr: Demande d&#39;adhésion au groupe %s

en: Membership request for group "%s" accepted
fr: Demande d&#39;adhésion au groupe  "%s" acceptée

en: Membership request for group "%s" rejected
fr: Demande d&#39;adhésion au groupe "%s" rejetée

en: an administrator
fr: administrateur

en: a moderator
fr: modérateur

en: You have been promoted in the group: "%s"
fr: Vous avez été promu dans le groupe: "%s"

en: You have an invitation to the group: "%s"
fr: Vous êtes invité par le groupe "%s"

en: Public Group
fr: Groupe Public

en: Hidden Group
fr: Groupe Masqu&eacute;

en: Private Group
fr: Groupe Privé

en: Group
fr: Groupe

en: Group avatar
fr: Avatar du groupe

en: not yet active
fr: Inactif

en: Private
fr: Privé

en: No Admins
fr: Pas d'admin

en: No Mods
fr: Pas de modo

en: Filter Groups
fr: Filtrer

en: %s member | %s members
fr[0]: %s membre
fr[1]: %s membres

en: %s members
fr: %s membres

en: Demote to Member
fr: Rétrograder comme membre

en: This group has no administrators
fr: Ce groupe n'a pas d'administrateur

en: Promote to Admin
fr: Nommer comme admin

en: This group has no moderators
fr: Ce groupe n'a pas de modérateur

en: Edit Details
fr: Modifier les options

en: Group Settings
fr: Options

en: Manage Members
fr: Gestion des membres

en: Membership Requests
fr: Demandes d'adhésion

en: Leave Group
fr: Quitter le groupe

en: Join Group
fr: Rejoindre ce groupe

en: Request Sent
fr: Demande envoyée

en: This is a private group and you must request group membership in order to join.
fr: Ce groupe est privé, vous devez faire une demande d'adhésion pour y entrer.

en: This is a private group. To join you must be a registered site member and request group membership.
fr: Ce groupe est privé, vous devez être membre du site puis faire une demande d'adhésion au groupe.

en: This is a private group. Your membership request is awaiting approval from the group administrator.
fr: Ce groupe est privé. Votre demande d'inscription est en attente de validation chez l'administrateur du groupe.

en: This is a hidden group and only invited members can join.
fr: Ce groupe est masqué. Seuls des utilisateurs invités peuvent y participer.

en: Recently Joined
fr: Récemment adhérés

en: Most Popular
fr: Favoris

en: Administrator Of
fr: Que j'administre

en: Moderator Of
fr: Que je modère

en: No Group Avatar
fr: Ce groupe n'utilise pas d'avatar

en: There are no groups to display.
fr: Aucun groupe à afficher

en: Max groups to show:
fr: Maximum de groupes à afficher:

en: No groups matched the current filter.
fr: Aucun groupe ne correspond au filtre de recherche

en: Inbox
fr: Messages reçus

en: Compose
fr: Rédiger

en: Notices
fr: Alertes

en: My Messages
fr: Mes messages

en: There was an error sending that message, please try again
fr: Une erreur s'est produite pendant l'envoi du message. Veuillez recommencer.

en: Notice sent successfully!
fr: Alerte correctement transmise !

en: There was an error sending that notice, please try again
fr: Une erreur s'est produite pendant l'envoi du message. Veuillez recommencer.

en: Message sent successfully!
fr: Message envoyé avec succès

en: There was a problem deactivating that notice.
fr: Un problème est survenu pendant la désactivation de l'alerte.

en: Notice deactivated.
fr: Alerte désactivée

en: There was a problem activating that notice.
fr: Un problème est survenu pendant l'activation de l'alerte.

en: Notice activated.
fr: Alerte activéee

en: There was a problem deleting that notice.
fr: Un problème est survenu pendant la suppression de l'alerte.

en: Notice deleted.
fr: Alerte supprimée

en: A member sends you a new message
fr: Un membre vous a envoyé un message

en: Your reply was sent successfully
fr: Votre réponse a été postée avec succès.

en: There was a problem sending your reply, please try again
fr: Une erreur s'est produite pendant l'envoi de la réponse. Veuillez recommencer.

en: There was an error deleting that message.
fr: Une erreur est survenue pendant la suppression du message.

en: Message deleted.
fr: Message supprimé.

en: There was an error deleting messages.
fr: Une erreur est survenue pendant la suppression des messages.

en: Messages deleted.
fr: Messages supprimés

en: You have %d new messages
fr: Vous avez %d nouveaux messages

en: No Subject
fr: Sans sujet

en: New message from %s
fr: Nouveau message de %s

en: Select:
fr: Sélectionner:

en: Read
fr: Lu

en: Unread
fr: &Agrave; lire

en: Mark as Read
fr: Signaler comme lu

en: Mark as Unread
fr: Signaler à lire

en: Delete Selected
fr: Supprimer la sélection

en: Currently Active
fr: Actuellement actif

en: Send Message
fr: Lui écrire

en: %d Recipients
fr: %d destinataires

en: There was a problem posting your update, please try again.
fr: Une erreur s'est produite pendant l'envoi de la mise à jour. Veuillez recommencer.

en: There was a problem when deleting. Please try again.
fr: Une erreur s'est produite pendant la suppression. Veuillez recommencer.

en: Remove Favorite
fr: Supprimer le favori

en: Favorite
fr: Favori

en: Remove Invite
fr: Supprimer l'invitation

en: Request Pending
fr: Demande en attente

en: There was a problem accepting that request. Please try again.
fr: La demande ne peut aboutir. Veuillez recommencer.

en: There was a problem rejecting that request. Please try again.
fr: Une erreur s'est produite pendant le traitement de la demande. Veuillez recommencer.

en: Error joining group
fr: Une erreur s'est produite pendant l'adhésion au groupe.

en: Error requesting membership
fr: Une erreur s'est produite pendant l'envoi de la requête.

en: Membership Requested
fr: Inscription obligatoire

en: Error leaving group
fr: Une erreur s'est produite pendant que vous quittiez le groupe

en: There was a problem closing the notice.
fr: Un problème est survenu à la fermeture de l'alerte.

en: There was a problem sending that reply. Please try again.
fr: Une erreur s'est produite pendant l'envoi de la réponse. Veuillez recommencer.

en: There was a problem marking messages as unread.
fr: Un problème est survenu en marquant le message comme non lu.

en: There was a problem marking messages as read.
fr: Un problème est survenu en marquant le message comme lu.

en: There was a problem deleting messages.
fr: Un problème est survenu à la suppression du message

en: Load More
fr: En afficher davantage

en: Sorry, there was no activity found. Please try a different filter.
fr: Aucune activité n'a été trouvée. Utilisez un autre filtre de recherche.

en: Mark as Favorite
fr: Marquer comme favori

en: or press esc to cancel.
fr: ou appuyez sur echap pour quitter

en: Site Activity
fr: Activité du site

en: The public activity for everyone on this site.
fr: Activité publique de tout le monde sur ce site

en: The activity of my friends only.
fr: Uniquement les activités de mes amis

en: The activity of groups I am a member of.
fr: L'activité des groupes dont je suis membre

en: The activity I've marked as a favorite.
fr: Activité enregistrée dans mes Favoris

en: Activity that I have been mentioned in.
fr: Activités dans lesquelles je suis cité

en: What's new in %s, %s?
fr: Publier une note dans %s, %s ?

en: Post Update
fr: Publier

en: Post in
fr: Publier dans

en: You are browsing the archive for %1$s.
fr: Vous parcourez les archives de %1$s

en: &larr; Previous Entries
fr: &larr; Précédent

en: Next Entries &rarr;
fr: Suivant &rarr;

en: Permanent Link to
fr: Permalien vers

en: Read the rest of this entry &rarr;
fr: Lire la suite de cet article &rarr;

en: Tags:
fr: Mots-clés :

en: No Comments &#187;
fr: 0 commentaire

en: 1 Comment &#187;
fr: 1 commentaire &#187;

en: % Comments &#187;
fr: % commentaires &#187;

en: Not Found
fr: Introuvable.

en: Sorry, no attachments matched your criteria.
fr: Désole nous n'avons rien trouvé qui corresponde à vos critères

en: Order By:
fr: Trier par:

en: Last Active
fr: Récemment actifs

en: Alphabetical
fr: Par ordre alphabétique

en: Password Protected
fr: Protégé par mot de passe

en: Enter the password to view comments.
fr: Indiquez votre mot de passe pour lire les commentaires.

en: Comments are closed, but <a href="%1$s" title="Trackback URL for this post">trackbacks</a> and pingbacks are open.
fr: Les commentaires sont fermés, mais les <a href="%1$s" title="URL du rétrolien de cet article">trackbacks</a> et pingbacks sont toujours ouverts.

en: Comments are closed.
fr: Les commentaires sont fermés

en: Submit
fr: Envoyer

en: New Topic
fr: Nouveau sujet

en: Sorry, there were no forum topics found.
fr: Aucun sujet trouv&eacute;.

en: Post a New Topic:
fr: Ajouter un nouveau sujet

en: Title:
fr: Titre

en: Content:
fr: Contient:

en: Tags (comma separated):
fr: Mots-clés (séparez les mots par une virgule)

en: Post In Group Forum:
fr: Poster sur le forum:

en: Post Topic
fr: Poster

en: You are not a member of any groups so you don't have any group forums you can post in. To start posting, first find a group that matches the topic subject you'd like to start. If this group does not exist, why not <a href='%s'>create a new group</a>? Once you have joined or created the group you can post your topic in that group's forum.
fr: Vous n&#39;&ecirc;tes membre d&#39;aucun groupe et vous n&#39;avez donc aucun forum o&ugrave; poster. Pour pouvoir le faire, choisissez d&#39;abord un groupe auquel vous affilier. Si ce groupe n&#39;existe pas vous pouvez le <a href='%s'>créer</a>. Une fois que vous ferez partie d&#39;un groupe, vous pourrez poster sur le forum de ce groupe.

en: Most Posts
fr: Le plus d&#39;articles

en: Unreplied
fr: Sans réponses

en: Your comment is awaiting moderation.
fr: Votre commentaire est en attente de validation.

en: Theme activated! This theme contains <a href="%s">custom header image</a> support and <a href="%s">sidebar widgets</a>.
fr: Thème activé ! Ce thème contient une <a href="%s">image d&#39;en-tête</a> ainsi que des <a href="%s">widgets</a> dans la barre latérale.

en: My Favorites
fr: Mes Favoris

en: Accepted
fr: Accept&eacute;

en: Rejected
fr: Rejet&eacute;

en: Show all comments for this thread
fr: Afficher tous les commentaires de cette discussion

en: Show all
fr: Tout afficher

en: comments
fr: commentaires

en: Create a Group
fr: Créer un groupe

en: Groups Directory
fr: Annuaire des groupes

en: (required)
fr: (obligatoire)

en: Enable discussion forum
fr: Activer le forum de discussion

en: <strong>Attention Site Admin:</strong> Group forums require the <a href="%s">correct setup and configuration</a> of a bbPress installation.
fr: <strong>Administrateur, attention: </strong>Les forums de groupes requièrent  <a href="%s">une installation correctement configurée</a> de bbPress.

en: Privacy Options
fr: Options de confidentialit&eacute;

en: This is a public group
fr: Ce groupe est public

en: Any site member can join this group.
fr: Tous les membres du site peuvent adhérer à ce groupe

en: This group will be listed in the groups directory and in search results.
fr: Le groupe apparaîtra dans l'annuaire des groupes et dans les résultats de recherche

en: Group content and activity will be visible to any site member.
fr: Le contenu et les activités du groupe seront visibles de tous les membres du site

en: This is a private group
fr: Ce groupe est privé.

en: Only users who request membership and are accepted can join the group.
fr: Seuls les membres ayant obtenu l'autorisation de joindre le groupe pourront y adhérer

en: Group content and activity will only be visible to members of the group.
fr: Le contenu et les activités du groupe seront uniquement visibles par les membres du groupe

en: This is a hidden group
fr: Ce groupe est masqué.

en: Only users who are invited can join the group.
fr: Seuls des utilisateurs invités peuvent adhérer au groupe

en: This group will not be listed in the groups directory or search results.
fr: Le groupe n'apparaîtra pas dans l'annuaire des groupes, ni dans les résultats de recherche

en: Upload an image to use as an avatar for this group. The image will be shown on the main group page, and in search results.
fr: Téléchargez une image représentant l'avatar du groupe. L'image apparaîtra sur la page principale du groupe et dans les résultats de recherche.

en: Upload Image
fr: Télécharger

en: To skip the avatar upload process, hit the "Next Step" button.
fr: Pour passer l'étape de l'avatar , cliquez sur "Etape suivante"

en: Crop Group Avatar
fr: Redimensionner l'avatar

en: Avatar to crop
fr: Image à retailler

en: Avatar preview
fr: Prévisualisation

en: Crop Image
fr: Retaillage

en: Select people to invite from your friends list.
fr: Cochez les noms des amis que vous voulez inviter

en: Next Step
fr: Etape suivante

en: Create Group and Continue
fr: Créer le groupe et poursuivre

en: Finish
fr: Terminer

en: There were no groups found.
fr: Aucun groupe trouvé

en: Most Members
fr: Le plus de membres

en: Newly Created
fr: Nouvellement créés

en: Group Description
fr: Présentation du groupe

en: If you'd like to remove the existing avatar but not upload a new one, please use the delete avatar button.
fr: Si vous voulez retirer un avatar existant mais ne pas en télécharger un nouveau, utilisez le bouton supprimer.

en: Delete Avatar
fr: Supprimer l'avatar

en: Crop Avatar
fr: Retailler l'avatar

en: Administrators
fr: Administrateur

en: Moderators
fr: Modérateurs

en: (banned)
fr: (banni)

en: Kick and ban this member
fr: Virer et bannir ce membre

en: Remove Ban
fr: Débannir

en: Kick &amp; Ban
fr: Virer & bannir

en: Promote to Mod
fr: Nommer comme modérateur

en: This group has no members.
fr: Ce groupe n'a aucun adhérent

en: Accept
fr: Accept&eacute;

en: Reject
fr: Rejet&eacute;

en: There are no pending membership requests.
fr: Pas de demande d'adhésion en attente.

en: WARNING: Deleting this group will completely remove ALL content associated with it. There is no way back, please be careful with this option.
fr: La suppression de ce groupe entrainera la suppression définitive de tous les contenus associés. Soyez prudent car ce choix est irréversible.

en: I understand the consequences of deleting this group.
fr: Je confirme la suppression de ce groupe.

en: You will auto join this group when you start a new topic.
fr: Vous ferez automatiquement partie du groupe en publiant un nouveau sujet

en: This topic does not exist.
fr: Ce sujet n'existe pas.

en: Permanent link to this post
fr: Lien permanent vers cet article

en: You will auto join this group when you reply to this topic.
fr: Vous ferez automatiquement partie du groupe en répondant à ce sujet

en: Add a reply:
fr: Répondre...

en: Post Reply
fr: Envoyer la réponse

en: This topic is closed, replies are no longer accepted.
fr: Ce sujet est clos. Les réponses ne sont plus acceptées.

en: There are no posts for this topic.
fr: Il n'y a aucun message pour ce sujet.

en: Group Admins
fr: Administrateur

en: Group Mods
fr: Modérateurs

en: You are requesting to become a member of the group '%s'.
fr: Vous demandez à devenir membre du groupe '%s'

en: Comments (optional)
fr: Commentaire (option)

en: Send Request
fr: Envoyer la demande

en: Site Wide Activity RSS Feed
fr: Flux RSS de toutes les activités du site

en: Activity RSS Feed
fr: Flux RSS des activités

en: Group Activity RSS Feed
fr: Flux RSS des activités du groupe

en: Sorry, but you are looking for something that isn't here.
fr: Oops ! On dirait que vous cherchez quelque chose qui n'existe pas du tout par ici !

en: Links
fr: Liens:

en: Members Directory
fr: Annuaire des membres

en: Newest Registered
fr: Le plus récent

en: Sorry, no members were found.
fr: Désolé, aucun membre n'a été trouvé !

en: You have no pending friendship requests.
fr: Aucune demande de contact en attente

en: You have no outstanding group invites.
fr: Vous n'avez pas d'invitation en attente

en: Send a private message to this user.
fr: Envoyer un message privé à cet utilisateur

en: Send To (Username or Friend's Name)
fr: Envoyer à (pseudo ou nom)

en: This is a notice to all users.
fr: Message à tous les utilisateurs

en: Subject
fr: Sujet

en: From:
fr: DE:

en: To:
fr: A:

en: View Message
fr: Afficher le message

en: Delete Message
fr: Supprimer le message

en: Sorry, no messages were found.
fr: Désol&eacute;, aucun message n'a été trouvé !

en: Sent:
fr: Envoi:

en: Sorry, no notices were found.
fr: Désol&eacute;, aucune alerte n'a été trouvée !

en: Send a Reply
fr: Envoyer la réponse

en: Send Reply
fr: Envoyer la réponse

en: Change Avatar
fr: Changer d'avatar

en: Your avatar will be used on your profile and throughout the site. If there is a <a href="http://gravatar.com">Gravatar</a> associated with your account email we will use that, or you can upload an image from your computer.
fr: L'avatar est affiché sur votre profil et à travers le site. Si vous utilisez un <a href="http://gravatar.com">Gravatar</a> associé au mail que vous avez indiqué lors de votre inscription, il sera affich&eacute;. Sinon vous pouvez télécharger une image de votre choix depuis votre ordinateur.

en: Click below to select a JPG, GIF or PNG format photo from your computer and then click 'Upload Image' to proceed.
fr: Sélectionnez une photo au format JPG, GIF ou PNG sur votre ordinateur puis cliquez sur "Télécharger".

en: If you'd like to delete your current avatar but not upload a new one, please use the delete avatar button.
fr: Si vous voulez supprimer définitivement un avatar existant mais ne pas en télécharger un nouveau, utilisez le bouton supprimer.

en: Delete My Avatar
fr: Supprimer mon avatar

en: Crop Your New Avatar
fr: Retailler

en: Your avatar will be used on your profile and throughout the site. To change your avatar, please create an account with <a href="http://gravatar.com">Gravatar</a> using the same email address as you used to register with this site.
fr: Votre avatar sera utilisé pour votre profil et sur la totalité du site. Pour changer d'avatar, vous pouvez créer un compte chez <a href="http://gravatar.com">Gravatar</a> en utilisant me même mail que celui vous avez indiqué lors de votre inscription sur ce site.

en: Editing '%s' Profile Group
fr: Modification des champs du groupe : %s

en: Clear
fr: Vider

en: <p class="serif">Read the rest of this page &rarr;</p>
fr: <p class="serif">Lire la suite de cette page &rarr;</p>

en: Account Activated
fr: Compte activ&eacute;

en: Your account was activated successfully! Your account details have been sent to you in a separate email.
fr: Votre compte est activ&eacute;. Un mail contenant les détails de votre compte vous a été envoy&eacute;.

en: Please provide a valid activation key.
fr: Veuillez indiquer une clé d'activation valide

en: Activation Key:
fr: Clé d'activation:

en: Registering for this site is easy, just fill in the fields below and we'll get a new account set up for you in no time.
fr: L'inscription est simple et rapide. Remplissez le formulaire ci-dessous et votre compte sera immédiatement cr&eacute;&eacute;.

en: Account Details
fr: Informations du compte

en: Email Address
fr: Adresse e-mail

en: Choose a Password
fr: Choisissez un mot de passe

en: Confirm Password
fr: Confirmez le mot de passe

en: Profile Details
fr: Votre profil détaill&eacute;

en: Blog Details
fr: Détails du blog

en: Blog URL
fr: Nom de votre Blog tel qu'il doit apparaître dans l'URL

en: Complete Sign Up
fr: Poursuivre l'inscription

en: You have successfully created your account! To begin using this site you will need to activate your account via the email we have just sent to your address.
fr: Vous venez de créer votre compte. Vous devez maintenant l'activer en utilisant le lien qui se trouve dans le mail que nous venons de vous envoyer.

en: You have successfully created your account! Please log in using the username and password you have just created.
fr: Votre compte est activ&eacute;. Vous pouvez vous connecter en utilisant les identifiants que vous avez indiqué lors de votre inscription.

en: Search Results
fr: Résultats de la recherche

en: No posts found. Try a different search?
fr: Aucun article trouv&eacute;. Essayez avec d'autres critères...

en: Remember Me
fr: Se souvenir de moi

en: Forum Topic Tags
fr: Mots-clés des discussions

en: Sorry, no posts matched your criteria.
fr: Aucun message ne correspond à vos critères de recherche.

en: Edit %s's Profile
fr: Modifier le profil de %s

en: Edit %s's Avatar
fr: Modifier l&#39;avatar de %s

en: Please make sure you fill in all required fields in this profile field group before saving.
fr: Veuillez vous assurer d'avoir rempli tous les champs obligatoires de cette section avant d'enregistrer.

en: There was a problem updating some of your profile information, please try again.
fr: Une erreur est survenue pendant la modification du profil. Veuillez recommencer

en: Changes saved.
fr: Modifications enregistrées

en: New member registered
fr: Nouveau membre enregistr&eacute;.

en: Updated Profile
fr: Profil mis à jour

en: Field Type
fr: Type de champ

en: Actions
fr: Action

en: Add New Field
fr: Ajouter un nouveau champ

en: There are no fields in this group.
fr: Il n'y a pas de champs dans cette section

en: Add New Field Group
fr: Ajouter une nouvelle section de champs

en: You have no groups.
fr: Vous n'avez pas encore de groupe

en: Add New Group
fr: Ajouter une nouvelle section

en: There was an error saving the group. Please try again
fr: Une erreur est survenue pendant l'enregistrement de la section. Veuillez recommencer.

en: The group was saved successfully.
fr: La section a été enregistrée avec succès !

en: There was an error deleting the group. Please try again
fr: Une erreur est survenue pendant la suppression de la section. Veuillez recommencer.

en: The group was deleted successfully.
fr: La section a été supprimée avec succès !

en: There was an error saving the field. Please try again
fr: Une erreur est survenue pendant l'enregistrement du champ. Veuillez recommencer.

en: The field was saved successfully.
fr: Le champ a été enregistré avec succès !

en: field
fr: champ

en: There was an error deleting the %s. Please try again
fr: Une erreur est survenue pendant la suppression de %s. Veuillez recommencer.

en: The %s was deleted successfully!
fr: %s a été supprimé avec succès !

en: Please make sure you give the group a name.
fr: Veuillez nommer la section

en: Edit Field Group
fr: Modifier la section de champs

en: Please enter options for this Field:
fr: Veuillez indiquer une option pour ce champ

en: Default Value
fr: Valeur par défaut

en: Add Another Option
fr: Ajouter une option

en: Add Field
fr: Ajouter un champ

en: Edit Field
fr: Modification du champ

en: Field Description
fr: Description du champ

en: Not Required
fr: Facultatif

en: Required
fr: Obligatoire

en: Save
fr: Enregistrer

en: Please make sure you fill out all required fields.
fr: Veuillez vous assurer que vous avez bien rempli tous les champs

en: Avatar uploads are currently disabled. Why not use a <a href="http://gravatar.com" target="_blank">gravatar</a> instead?
fr: Le téléchargement des avatars est actuellement désactiv&eacute;. Mais vous pourriez utiliser les services de <a href="http://gravatar.com">Gravatars</a> à la place ?

en: Profile not recently updated
fr: Ce profil n'a pas été mis à jour récemment

en: %s's Recent Comments
fr: Commentaires récents de %s

en: New Post
fr: Nouvel article

en: Dashboard
fr: Tableau de bord

en: Log Out
fr: Déconnexion

en: My Account
fr: Mon Compte

en: Sign Up
fr: Inscription

en: Log In
fr: Connexion

en: Extended Profiles
fr: Profils étendus

en: Activate Your Account
fr: Activer votre compte

en: BuddyPress Settings
fr: Paramètres de BuddyPress

en: Manage Posts
fr: Gestion des articles

en: Save Settings
fr: Enregistrer les réglages

en: Activity Streams
fr: Tous les flux d'activités

en: Private Messaging
fr: Messagerie privée

en: In reply to
fr: En réponse à

en: <strong>BuddyPress is almost ready</strong>. You must <a href="%s">update your permalink structure</a> to something other than the default for it to work.
fr: <strong>BuddyPress est presque pr&ecirc;t</strong>. Vous devez encore <a href="%s">positionner la structure des permaliens</a> sur autre chose que le réglage par défaut pour assurer son fonctionnement.

en: Profile
fr: Profil

en: Activate %s
fr: Activer %s

en: %s mentioned you in an update
fr: %s vous cite dans une mise à jour

en: %d post
fr: %d article

en: You do not have access to this activity.
fr: Vous n'avez pas accés à cette activité.

en: My Activity
fr: Mes activit&eacute;

en: @%s Mentions
fr: Citations @%s

en: Favorites
fr: Mes favoris

en: Groups
fr: Mes groupes

en: Friends
fr: Mes amis

en: Activity
fr: Activité

en: Personal
fr: Mes activit&eacute;s

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: A member mentions you in an update using "@%s"
fr: Un membre vous cite dans une note avec "@%s"

en: A member replies to an update or comment you've posted
fr: Quelqu'un a répondu à une note ou à un commentaire que vous avez publié

en: There was an error when deleting that activity
fr: Une erreur est survenue pendant la suppression de l&#39;activité.

en: Please enter some content to post.
fr: Merci de bien vouloir saisir un contenu à publier !

en: Update Posted!
fr: Mise à jour publiée !

en: There was an error when posting your update, please try again.
fr: Une erreur s&#39;est produite pendant l&#39;envoi de la note. Veuillez recommencer.

en: Please do not leave the comment area blank.
fr: Le champ de commentaire ne doit pas rester vide.

en: Reply Posted!
fr: Réponse publiée !

en: There was an error posting that reply, please try again.
fr: Une erreur s&#39;est produite pendant l&#39;envoi de la réponse. Veuillez recommencer.

en: Must be at least 4 characters, letters and numbers only. It cannot be changed so choose carefully!)
fr: 4 caractères minimum, lettres et chiffres uniquement. Choisissez bien, car cela ne pourra pas être changé ultérieurement.

en: Thumbnail
fr: Vignette

en: There was an error removing that activity as a favorite, please try again.
fr: Une erreur s&#39;est produite pendant la suppression de l&#39;activité de la liste des Favoris. Veuillez recommencer.

en: Activity removed as favorite.
fr: Activité supprimée des Favoris

en: Latest Post: %s
fr: Dernier article: %s

en: There was a problem, please correct the form below and try again.
fr: Une erreur s'est produite, veuillez corriger le formulaire ci-dessous et recommencer.

en: Your address will be
fr: Votre adresse sera

en: blogname
fr: nom du blog

en: domain.
fr: domaine

en: General Settings
fr: Options générales

en: Max posts to show:
fr: Maximum d&#180;articles à afficher:

en: Search
fr: Rechercher

en: Search anything...
fr: Tout rechercher...

en: %s's Recent Posts
fr: Derniers sujets de %s

en: Privacy:
fr: Confidentialit&eacute;:

en: %s became a registered member
fr: %s s&#39;est inscrit

en: Your account is now active!
fr: Votre compte est maintenant activé !

en: [User Set]
fr: [utilisateur]

en: Save Changes
fr: Enregistrer les modifications

en: Repeat New Password
fr: Répétez le mot de passe

en: New Password
fr: Nouveau mot de passe

en: Change Password <span>(leave blank for no change)</span>
fr: Changer de mot de passe <span>(laissez vide si vous ne voulez pas le changer)</span>

en: Account Email
fr: Email du compte

en: Avatar Image
fr: Avatar

en: Random Group
fr: Groupe au hasard

en: Random Member
fr: Membre au hasard

en: Visit
fr: Visiter

en: Blog Authors
fr: Auteurs du blog

en: No new notifications.
fr: Pas de nouveau message

en: Notifications
fr: Options de messagerie

en: Manage Comments
fr: Gestion des commentaires

en: Please make sure you enter your password twice
fr: Assurez-vous d'avoir bien indiqué votre mot de passe deux fois.

en: The passwords you entered do not match.
fr: Les mots de passe ne correspondent pas.

en: This is a required field
fr: Ce champ est obligatoire.

en: %d friend
fr: %d ami

en: %d friends
fr: %d amis

en: Name
fr: Nom

en: About Me
fr: Qui suis-je ?

en: Website
fr: Site Web

en: %s Directory
fr: Répertoire de %s

en: Create an Account
fr: Créer un compte

en: Activate your Account
fr: Activer votre compte

en: Members
fr: Membres

en: Your Avatar
fr: Votre Avatar

en: a user
fr: un utilisateur

en: Newest
fr: Plus récents

en: Active
fr: Plus actifs

en: Popular
fr: Plus populaires

en: No one has signed up yet!
fr: Encore aucune inscription !

en: Max Members to show:
fr: Nombre maximum de membres à afficher

en: There are no users currently online
fr: Aucun membre ne se trouve actuellement sur le site

en: There are no recently active members
fr: Aucun membre n'a été actif récemment

en: There were no members found, please try another filter.
fr: Aucun membre n'a été trouvé. Essayez un autre recherche.

en: Please enter a username
fr: Veuillez saisir un identifiant.

en: Username must be at least 4 characters
fr: Le nom d'utilisateur doit faire 4 caractères au moins.

en: Sorry, usernames must have letters too!
fr: Désolé mais le nom d'utilisateur doit aussi contenir des lettres !

en: Please check your email address.
fr: Veuillez vérifier votre adresse e-mail.

en: Sorry, that email address is not allowed!
fr: Désolé mais cette adresse mail n'est pas autorisée !

en: Sorry, that username already exists!
fr: Désolé, ce nom d'utilisateur existe déjà !

en: Sorry, that email address is already used!
fr: Désolé mais cette adresse mail est déjà utilisée !

en: The forums component has not been set up yet.
fr: Le composant Forum n'a pas encore été paramétré.

en: There was an error when creating the topic
fr: Une erreur est survenue pendant la création du sujet

en: The topic was created successfully
fr: Le sujet a été créé avec succès !

en: Page not found
fr: Page introuvable !

en: %d topic
fr: %d sujet

en: Visit Site
fr: Voir le site

en: To disable these notifications please log in and go to: %s
fr: Pour désactiver ces alertes, veuillez vous connecter et vous rendre sur: %s

en: %s replied to one of your updates
fr: %s a répondu à une de vos mise à jour

en: %s replied to one of your comments
fr: %s a répondu à un de vos commentaires

en: View Thread / Permalink
fr: Afficher le permalien

en: View
fr: Afficher

en: %s ago
fr: il y a %s

en: My Profile
fr: Mon profil

en: User marked as spammer. Spam users are visible only to site admins.
fr: Utilisateur marqué comme spammeur. Ce type d'utilisateur est uniquement visibles par les administrateurs.

en: User removed as spammer.
fr: Ne plus considérer comme spammeur

en: %s has been deleted from the system.
fr: %s a été effacé du système.

en: There was an error deleting %s from the system. Please try again.
fr: Une erreur est survenue pendant la suppression de %s du système. Veuillez recommencer.

en: sometime
fr: inconnu

en: Clear Filter
fr: Vider le filtre

en: Delete
fr: Supprimer

en: Reply
fr: Répondre

en: Mentions
fr: Mes citations

en: There was an error marking that activity as a favorite, please try again.
fr: Une erreur s'est produite pendant le marquage comme favori. Veuillez recommencer.

en: Activity marked as favorite.
fr: Activité marquée en favori.

en: Delete Account
fr: Supprimer le compte

en: General
fr: Options du compte

en: Settings
fr: Réglages

en: Are you sure?
fr: Confirmez votre demande.

en: This user has been marked as a spammer. Only site admins can view this profile.
fr: Cet utilisateur a été signalé comme spammeur. Seuls les admins du site peuvent voir son profil.

en: Upload Failed! Error was: %s
fr: Le téléchargement a échoué. L&#39;erreur indique: %s

en: Please upload only JPG, GIF or PNG photos.
fr: Merci de ne télécharger que des fichiers JPG, GIF ou PNG.

en: The file you uploaded is too big. Please upload a file under %s
fr: Le fichier que vous avez chargé est trop volumineux. Veuillez charger un fichier de moins de %s

en: Your upload failed, please try again. Error was: %s
fr: Le téléchargement a échoué, veuillez recommencer. L&#39;erreur indique: %s

en: Cancel
fr: Annuler

en: Posts
fr: Articles

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Tools
fr: Outils

en: Edit
fr: Modifier

en: Filter
fr: Filtre

en: Username
fr: Identifiant

en: Registered
fr: Inscription

en: Post
fr: Message

en: Author
fr: Auteur

en: Topic
fr: Sujet

en: Failed!
fr: &Eacute;chec !

en: Complete!
fr: Complété !

en: Activate
fr: Activer

en: Deactivate
fr: Désactiver

en: Freshness
fr: Fraîcheur

en: Close
fr: Fermer

en: January
fr: Janvier

en: February
fr: Février

en: March
fr: Mars

en: April
fr: Avril

en: May
fr: Mai

en: June
fr: Juin

en: July
fr: Juillet

en: August
fr: Août

en: September
fr: Septembre

en: October
fr: Octobre

en: November
fr: Novembre

en: December
fr: Décembre

en: All
fr: Tout

en: Administrator
fr: Administrateur

en: Moderator
fr: Modérateur

en: Member
fr: Membre

en: Email
fr: E-mail

en: %d topics
fr: %d Sujets

en: - None -
fr: - Aucun -

en: Not Spam
fr: Accepter
